Filipinli askerlerle Ebu Seyyaf militanları arasında çıkan çatışmada 3 militan öldü, 10 deniz piyadesi yaralandı

ZAMBOANGA (AA) - Filipinler'in güneyindeki Sulu adasında askerlerle Ebu Seyyaf militanları arasında çıkan çatışmada üç militan öldürüldü. 

Sulu ortak askeri görev gücünün komutanı Tuğgeneral Alan Arrojado, Patikul'a bağlı Mt. Awak bölgesinde 300 civarında Ebu Seyyaf militanıyla girilen ve bir saat süren çatışmada üç militanın öldürüldüğünü, 10 deniz piyadesinin yaralandığını söyledi. 

Deniz piyadelerinin çatışma sırasında kara birliklerine destek verdiği, Ebu Seyyaf militanlarının Hatip Hajan Sawadjaan, Muammer Askali, Almuktar Suddung, Namiel Ahajari ve Basaron Arok isimli örgüt yöneticileri tarafından komuta edildiği bildirildi. 

Filipinler'in güneyinde faaliyet gösteren örgütlerin en tehlikelisi kabul edilen Ebu Seyyaf, Mindanao ve Sulu'da "bağımsız İslam devleti" kurmak amacıyla 1991 yılından bu yana şiddet eylemleri düzenliyor. Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden ayrılan eski savaşçılar ve Afganistan'da savaşmış Filipinliler tarafından 1990'da kurulan Ebu Seyyaf, fidye karşılığı adam kaçırma olaylarıyla anılıyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku