Comey, İçişleri Bakanı Stefanoviç ile görüştü

BELGRAD (AA) - ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki temasları kapsamında İçişleri Bakanı Neboyşa Stefanoviç ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan Comey, uzun zamandır Belgrad'ı ziyaret etmek istediğini belirterek, "Burası, FBI'ın hem içişleri bakanlığı ile hem de diğer ortakları ile harika ilişkileri olan bir yer" ifadesini kullandı.

Başta siber suçlar olmak üzere olayların çözümünde FBI'a yardım eden Sırbistan kurumlarına teşekkür eden Comey, "Siber suçlar, FBI'ın çalışmalarından baskın hale geliyor. Bu çok mantıklı, çünkü hayatlarımız internetle bağlı. Çocuklarımız burada oyunlar oynuyor, bankalarımız burada. Dolayısıyla birileri çocuklarımıza zarar vermek ya da paramızı çalmak isterse bu yolla bunu gerçekleştirebilir" şeklinde konuştu.

Sırbistan İçişleri Bakanı Stefanoviç de "tarihi" olarak nitelendirdiği ziyaret kapsamında, güvenlik alanında birçok konuyu ele aldıklarını belirterek, "Sırbistan, özellikle terörle mücadele konusunda ciddi ve sadık bir partner olduğunu göstermek istiyor" dedi.

FBI'ın uzun yıllar Sırbistan İçişleri Bakanlığı'nın "stratejik partneri" olduğunu vurgulayan Stefanoviç, bu kapsamda Sırbistan'dan bazı emniyet mensuplarının FBI'ın akademisinde eğitim almasının da görüşüldüğünü aktardı.

Stefanoviç, FBI Direktörü Comey'e Belgrad'da bölgesel bir ofis kurulması önerisinde bulunduğu belirterek, bunun daha yakın ve somut bir işbirliği için iyi bir adım olabileceğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
FBIBelgradJames Comey
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku