Estonya Başbakanı Roivas: Ülkemizde ABD ve müttefiklerin asker varlığı, sadece Estonya’nın güvenliği açısından değil tüm bölge için çok önemli

VİLNİUS (AA) - Estonya Başbakanı Taavi Roivas, ülkesindeki ABD askeri varlığının, sadece Estonya için değil tüm bölgenin güvenliği için önemli olduğunu söyledi.

Roivas, başkent Tallinn’de ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile bir araya gelerek, ABD’nin asker ve ağır silahlarının bölgeye konuşlandırılması konusunu değerlendirdi.

ABD'nin bu konuda katkısını takdir ettiklerini vurgulayan Roivas, "Ülkemizde ABD ve müttefiklerin asker varlığı sadece Estonya’nın güvenliği açısından değil tüm bölge için çok önemlidir. Hükümet olarak, ABD askerlerinin ülkemizde en iyi şekilde yaşam koşullarını sağlayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin sağladığı katkıdan dolayı Carter’e teşekkür eden Taavi Roivas, "Bölgedeki jeopolitik durum değişti. ABD’nin kalıcı veya uzun vadeli kuvvetine ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Askeri altyapı tesislerine 40 milyon avro yatırım yapacaklarını kaydeden Taavi Roivas, Estonya hükümetinin en önemli önceliğinin güvenlik olduğunu kaydetti.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Baltık ülkelerinin savunma bakanları ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Litvanya, Letonya ve Estonya’ya 250 tank, ağır silahlar, savaş araçları ve 750 asker gönderileceğini açıklamıştı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku