Binlerce kişinin katıldığı protestolar altıncı gününe girdi Dün gözaltına alınan eylemciler, serbest bırakıldı Cumhubaşkanı Serj Sarkisyan'ın dün akşam bulunduğu görüşme önerisi, eylemciler tarafından taleplerinin belli olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi Eyleme katılan çok sayıda politikacı ve sanatçı, olası çatışmaları önlemek amacıyla polis ile eylemciler arasında canlı duvar oluşturdu

ANKARA (AA) - Ermenistan’ın başkenti Erivan’da elektriğe zam yapılmasına yönelik binlerce kişinin katıldığı protestolar altıncı gününe girdi.

Güvenlik güçlerinin dün sabah saatlerinden itibaren, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu eylemcilere tazyikli suyla müdahale etmesi ve ardından çok sayıda kişiyi gözaltına almasına rağmen, eylemciler protestolarını akşam saatlerinde de sürdürdü. 

Özgürlük Meydanı'ndan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu Baghramyan Caddesi'ne yürüyen yüzlerce göstericinin ilerlemesine, bölgeye sevk edilen çok sayıda polis, duvar oluşturarak izin vermedi. 

Plansız bir şekilde başlayan ve binlerce kişinin katıldığı protestolarda, düne kadar sadece elektrik zammıyla ilgili kararın geri alınması istenirken, akşam saatlerinde bu talebe gözaltına alınanların serbest bırakılması eklendi. Daha sonra eylemcilerin serbest bırakıldığı duyuruldu. 

Öte yandan, Cumhubaşkanı Serj Sarkisyan aynı saatlerde yaptığı açıklamada, göstericilerle görüşüp taleplerini dinlemeye hazır olduklarını söyledi ancak eylemcilerin çoğu "taleplerinin belli olduğu" gerekçesiyle öneriyi kabul etmedi.

-Politikacı ve sanatçılardan canlı duvar

Bugün de devam eden eyleme katılan çok sayıda politikacı ve sanatçı, olası çatışmaları önlemek amacıyla polis ile eylemciler arasında "canlı duvar" oluşturdu.

Bu arada, Ermenistan Başsavcılığından yapılan açıklamada, Baghramyan Caddesi'nde meydana gelen olaylar sırasında gazetecilerin faaliyetlerinin engellenmesine ilişkin soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Sosyal medyada da "ElectricYerevan" (ElektrikErivan) etiketiyle sürdürülen protestolar hem ülkede hem de uluslararası basında büyük ilgi gördü.

-ABD'den "orantısız güç" eleştirisi

ABD’nin Erivan Büyükelçiliği, olaylar üzerine yaptığı açıklamada, polisin eylemcilere orantısız güç kullanması ve gazetecilerin saldırıya uğramasını eleştirdi. ABD Büyükelçiliği, göstericilerin davranışlarını "heyecan verici" olarak niteledi.

Erivan'da 19 Haziran'da binlerce kişi, elektriğe yapılan zammı protesto etmek için gösteri düzenlemiş, bir grup gösterici daha sonra oturma eylemine başlamıştı. 

Özgürlük (Azatutyan) Meydanı'nda toplanan göstericiler, Kamu Hizmetleri Denetim Komisyonu'nun elektriğe 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere zam yapılması yönündeki kararının iptal edilmesini, mevcut fiyatta da indirim yapılmasını talep ediyor.

Ermenistan'da elektrik hizmeti sağlayan şirket, Ermenistan Kamu Hizmetleri Denetim Komisyonu'na elektrik fiyatlarının 17,08 Ermeni Dramı artırılması için başvuruda bulunmuş, komisyon, 6,93 dramlık (yüzde 16 oranında) fiyat artışı yönünde karar almıştı. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku