VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Çelebi: Bu yeni kaynağı, kalkınmada öncelikli bölgelere aktararak, müşterilerimizin finansmana erişimlerini kolaylaştırmayı ve tarımsal faaliyetleri geliştirmeyi hedefliyoruz

İSTANBUL (AA) - VakıfBank, tarımsal üreticilere ve tarım değer zincirinde bulunan KOBİ'lere destek sağlamak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) 95 milyon dolarlık kaynak sağladı.

VakıfBank tarafından yapılan açıklamaya göre, Banka, EBRD ile imzaladığı anlaşmayla Türkiye Tarım İşletmeciliği KOBİ Finansman (TurAFF) Programı kapsamında 95 milyon dolarlık yeni bir kaynağı Türkiye'ye kazandırdı.

Tarım bankacılığı faaliyetlerine hızla devam eden ve son bir yıl içerisinde birçok üreticiyle buluşan VakıfBank, temin ettiği bu kaynağı, kalkınmada öncelikli bölgelerdeki tarımsal üreticilerin işletme ihtiyaçlarının karşılanması ve yatırımlarına yönelik kredilerde kullandıracak.

Kredi, doğrudan tarımsal üretim içerisinde yer alan çiftçileri ve tarım değer zincirindeki işletmeleri de kapsayacak. Bu çerçevede bitkisel üretim, süt veya besi hayvancılığı, kümes hayvancılığı, seracılık, arıcılık ve benzeri işleri yapan kişilerin yanı sıra tarımsal üretime girdi sağlayan yem, gübre, tohum, zirai ilaç bayileri ile tarımsal üretim çıktılarının işlenmesi, paketlenmesi, dağıtımı ve ticareti faaliyetlerinde bulunan KOBİ'ler uygun şartlarda işletme ve ihracat kredisi kullanabilecek.

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, tarımı stratejik sektörler arasında görmeleri nedeniyle özel kredi, kart ve diğer bankacılık ürünlerini geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Özellikle yurt dışından uygun kaynak bularak sektöre verdiğimiz desteği sürdüreceğiz" dedi.

Her geçen gün büyüyen, işletme ve yatırım kredilerine ihtiyaç duyan tarım sektörüne sağladıkları bu kaynak ile daha fazla üreticiye ve KOBİ'ye ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Çelebi, "Bu yeni kaynağı, özellikle kalkınmada öncelikli bölgelere aktararak, bu bölgelerdeki müşterilerimizin finansmana erişimlerini kolaylaştırmayı ve tarımsal faaliyetleri geliştirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
FinansEBRD VakıfBank
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku