Kulp ilçesine bağlı Saltuk köyünde yaşayan Nafiye Yakup Nergis çifti, 112 helikopter ambulansta gerçekleşen doğumla dünyaya gelen bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor Anne Nergis: Şayet ambulans gelmeseydi belki de hayatta olmayacaktım Doğumu gerçekleştiren Dr. Korkmaz: Helikopterde doğum yaptıralım diye bir hedefimiz yoktu. Bebek kanalda kalsaydı oksijen yetersizliğinden bebeği kaybedebilirdik. Doğum başladığı için havada doğumu gerçekleştirmek zorundaydık. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Saltuk köyünde yaşayan Nafiye-Yakup Nergis çifti 112 helikopter ambulansta dünyaya gelen bebeklerinin mutluluğunu yaşıyor.

İlçe merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafede yolu engebeli olan köyde dördüncü çocuğuna hamile olan Nafiye Nergis'in (25) doğum sancılarının başlaması üzerine eşi durumu 112 Acil Komuta Merkezine bildirildi.

112 Komuta Merkezi'nden saat 18.00 sıralarında gelen çağrı üzerine Diyarbakır İl Hava Ambulans Merkezinde pilot Ömer Seyfi Kılınç ve Mehmet Yorulmaz yönetimindeki helikopter, merkez sorumlusu Dr. Özgür Korkmaz ve Acil Tıp Teknisyeni Cemil Sevdirir ile havalandı.

Köyün koordinatları tam bilinmediği için Dr. Korkmaz, hasta yakınlarıyla telefonla irtibat kurularak iniş yapılacak alanda ateş yakılmasını istedi. Bunun üzerine Yakup Nergis mısır tarlasındaki kurumuş otlarla ateş yaktı. Helikopter, ellerinde kırmızı tişörtleri flama gibi sallayan vatandaşların bulunduğu ateş yakılan yaklaşık bin dönümlük tarlaya iniş yaptı.

Nafiye Nergis'i alan ambulansın havalanmasından bir süre sonra gerçekleştirilen doğumla çiftin bir erkek bebekleri dünyaya getirdi. İkisi ikiz 3 çocuk sahibi olan çift, dördüncü çocuklarını kucaklarına almanın sevincini yaşıyor.

- "Ambulans gelmeseydi belki de hayatta olmayacaktım"

Anne Nergis, AA muhabirine Kürtçe yaptığı açıklamada, evde iş yaptığı sırada doğum sancılarının başladığını belirterek, yakınlarının kendisini yatırdığını ancak sancıların artması üzerine ambulans talebinde bulunduklarını söyledi.

"Allah devletimizden razı olsun, şayet ambulans gelmeseydi belki de hayatta olmayacaktım" diyen Nergis, çok mutlu olduğunu dile getirdi. 

Baba Nergis de yaşadıkları mezranın dağlık bir arazide bulunduğunu bu nedenle ulaşımda güçlük yaşadıklarını ifade etti. Nergis, "O gün hava ambulansı olmasaydı büyük bir  ihtimalle eşim ve çocuğum hayatta olmazdı. Allah devletimizde razı olsun" dedi.

- "Havalandıktan sonra doğum başladı"

Doğumu gerçekleştiren Dr. Korkmaz ise gelen çağrı üzerine helikopter ambulansla hemen hareket ettiklerini, köyü bulmaya çalışırken yakılan ateşi görerek yakınındaki tarlaya indiklerini söyledi.

Korkmaz, hastaya ulaşmalarında ateş yakılmasının büyük faydası olduğunu ifade ederek, karanlığa kalmamak için hastayı muayene edemeden acilen alıp, havalandıklarını belirtti.

Hastayı havada muayene edebildiklerini dile getiren Korkmaz, bu sırada doğumun başladığını ve bebeğin başının geldiğini gördüklerini dile getirdi.

Korkmaz, "Havalandıktan sonra doğum başladı. Helikopterde doğum yaptıralım diye bir hedefimiz yoktu. Bebek kanalda kalsaydı oksijen yetersizliğinden bebeği kaybedebilirdik. Doğum başladığı için havada doğumu gerçekleştirmek zorundaydık. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım" diye konuştu.

- "Bebeğini gördüğünde anne de çok sevindi"

Doğum sırasında ekip olarak çok heyecanlandıklarını vurgulayan Korkmaz, annenin de çok gergin ve panik halinde olduğunu aktardı.

"Doğumdan mı helikopterden mi korktu bilmiyorum ama hasta da çok çekingendi. Muayene etmemize dahi zor izin verdi ancak doğumun ardından ayaklarından tutup sarkıttığımız bebeğini gördüğünde anne de çok sevindi, çok mutluydu" diyen Korkmaz, şunları kaydetti:

"Nafiye Nergis'in dördüncü doğumu olması da doğumun bu kadar kolay olmasını sağladı. Dünyaya gelen bebek çok sağlıklıydı. Oksijen verdik. Bebeği tartma imkanımız olmadı ama 3 kilogram civarında ağırlıkta olduğunu tahmin ediyoruz. Helikopter pistine iniş yaptıktan sonra 112 kara ambulansı hastayı teslim almaya geldiğinde annenin yanında bebeği de görünce şaşırdılar. Onlar da böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyor."

- "Yetişemeseydik bebeği veya anneyi kaybedebilirdik"

Çağrı üzerine hemen harekete geçtiklerini ifade eden Korkmaz, "Yetişemeseydik orada ebe ve hemşire bulunmadığından kanala sıkışsaydı oksijen kaybından bebeği veya kanamadan anneyi kaybedebilirdik. Yetiştik ve bir mucize oldu, biraz da şans faktörü var" şeklinde konuştu.

Korkmaz, ailenin daha erken araması halinde bu kadar riskli bir durumun söz konusu olmayacağına işaret ederek, doğumun tam gününde gerçekleştiğini vurguladı.

Bu olayla mesleki anlamda büyük bir tecrübe kazandığını anlatan Korkmaz, bugüne kadar helikopterdeki hastaların sadece takibini yaptığını, ilk kez bir doğum gerçekleştirdiğini aktardı.

Korkmaz, mutlu olduklarını dile getirerek, bu başarının bir ekibe ait olduğunu sözlerine ekledi.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku