TİRAN (AA) - ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Arnavutluk'ta çay kültürünü yaygınlaştırmak istediklerini ifade etti.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ile Yunus Emre Enstitüsünün ortaklaşa düzenlediği "Balkanlar'da Çay Keyfi Projesi" kapsamında Arnavutluk'ta bulunan ÇAYKUR tırı Draç ve Ergiri şehirlerinde vatandaşlara çay ikram edecek.

Projeyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan ÇAYKUR Genel Müdürü Sütlüoğlu, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek ve ticari anlamda neler yapılabileceğini görmek için Arnavutluk'a geldiklerini söyledi.

Tiran'daki temasları kapsamında Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği'ni, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nı (TİKA), Yunus Emre Enstitüsü Tiran Türk Kültür Merkezi'ni ve Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ettiklerini aktaran Sütlüoğlu, ÇAYKUR'un tanıtım tırının da proje kapsamında vatandaşlara çay ikram edip, bu kültürü tanıtacağını söyledi.

Sütlüoğlu, Arnavutluk'taki partnerleriyle ilişkilerini daha da geliştirerek yeni adımlar atmak istediklerini belirterek, ÇAYKUR ürünlerinin Arnavutluk pazarında satılmaya devam ettiğini, buradaki çay kültürünü yaygınlaştırmak istediklerini ifade etti.

Arnavutluk'tan satın alınabilecek bazı bitki çaylarının bulunduğuna işaret eden Sütlüoğlu, bu ürünlerin hangilerini satın alabileceklerine dair bir çalışma başlattıklarını kaydetti.

Sütçüoğlu ayrıca, Arnavutluk'ta şeker bitkisi ektirmek istediklerini ifade ederek, "Belki buralarda yetişebilir. Bu konuda da bir çalışma yapacağız" dedi.

Ürünleri arasında soğuk çay da bulunduğunu anımsatan Sütlüoğlu, "Avrupa'da belli bir potansiyel oluşması üzerine, bu ürünün üretim üssü Arnavutluk olabilir. Ayrıca, çayımızın paketleme tesisi de burada kurulabilir. Bu konudaki çalışmaların başındayız. Önümüzü gördükten sonra bu noktada karar veririz" şeklinde konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku