Bulgaristan’da devlete bağlı kreş, okul ve hastanelerde Müslümanlara helal olmayan yemeklerin verilmesi protesto edildi Kırcaali şehrindeki veliler Çocuklara Helal Yemek Seçme Hakkı adlı bir grup oluşturdu

SOFYA (AA) - Bulgaristan'ın güneydoğusunda, Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde oluşturulan bir grup, kreş, okul ve hastane yemekhanelerinde Müslümanlara helal olmayan yiyeceklerin sunulmasını protesto etti.

"Çocuklara Helal Yemek Seçme Hakkı" adlı grubun üyeleri, ilgili müesseselerdeki çocukların dini inançlarına uygun yemekler hazırlanmasını istedi. Grup üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları (STK), İletişim Komisyonu, Başbakanlık ve Cumhuriyet Başsavcılığına taleplerini içeren mektuplar yolladıklarını açıkladı. Kurumlardan gelen yanıtlarda ise insan haklarına aykırı bir durumun söz konusu olmadığı ileri sürüldü.

Savcılığın yanıtında, "kreş ve çocuk yuvalarında velilere bilgi verilmeden domuz etli yemek servis edilmesi genel bir suç teşkil etmez” denildi.

Başbakanlıktan da, "Çocuk yuvaları, okullar ve hastanelerdeki beslenme rejimi çocukların dini inançlarına göre değil yaş grubu ve tedavi ihtiyacına uygun hazırlanır." açıklamasında bulunuldu.

Sağlık Yasası'nda gerekli değişikliklerin yapılması ve sektöre düzen getirilmesinde ısrar eden grup üyeleri, mücadelelerini sonuç alana dek sürdüreceklerini, taleplerini Avrupa Komisyonu’na da ileteceklerini bildirdiler.

Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanlar, ülkenin 7 milyonluk nüfusunun yüzde 10’unu oluşturuyor. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku