BM Genel Sekreteri Ban: İki ülke arasında olanları görüyoruz ve iki taraf da her gün bunun sıkıntılarını yaşıyor. Tarafları sorunu barışçıl şekilde çözmeye davet ediyorum

STRASBOURG (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun Yukarı Karabağ sorununda tarafları barışçıl çözüm bulmaya davet etti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) parlamenterlerin sorularını yanıtlayan Ban, Yukarı Karabağ meselesiyle ilgili soru üzerine, Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkesin sürekli olarak ihlal edilmesinden endişe duyduğunu bildirdi.

Ban, "İki ülke arasında olanları görüyoruz ve iki taraf da her gün bunun sıkıntılarını yaşıyor. Tarafları sorunu barışçıl şekilde çözmeye davet ediyorum" diye konuştu.

Meselenin askeri yöntemlerle çözülmesi yönünde atılacak herhangi bir adımın sadece taraflar açısından değil bölge için de yıkıcı etkileri olacağını vurgulayan Ban, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) sorunun çözümü için girişimde bulunduğunu hatırlattı.  

Ban, "Burada temel düşünce taraflar arasında diyalog ve kalıcı çözüme yönelik çabaların devam ettirilmesidir" ifadelerini kullandı.

Ermenistan'ın işgali altında bulunan Yukarı Karabağ bölgesinde 1994 yılında taraflar arasında ateşkes imzalanmıştı. Sık sık ateşkes ihlalleri yaşanan bölgede en son ocak ayında meydana gelen çatışmalarda 12 kişi hayatını kaybetmişti. Yukarı Karabağ'da 2014 yılındaki çatışmalarda da 60 kişi ölmüştü.

Yukarı Karabağ sorunu nedeniyle bölgede yaşayan 100 binlerce Azeri evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku