Vestel CEO'su Erdoğan: Şu an dünyada birbiri ile konuşan cihazların sayısı 3,8 milyar. 2020 yılı projeksiyonlarında bu rakamın 25 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Nesnelerin interneti 2025 yılında 20 trilyon dolarlık bir ekonomi yaratabilecek

İSTANBUL (AA) - Vestel Üst Yöneticisi (CEO) Turan Erdoğan, "Şu an dünyada birbiriyle konuşan cihazların sayısı 3,8 milyar. 2020 yılı projeksiyonlarında bu rakamın 25 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Nesnelerin interneti 2025 yılında 20 trilyon dolarlık bir ekonomi yaratabilecek" dedi.

Erdoğan, dijital dönüşüm, birbiriyle konuşan cihazlar, akıllı evler ve akıllı şehirler konusunda açıklamalarda bulundu. Dijital dönüşümün dünyayı değiştirmeye ve dönüştürmeye devam ettiğini belirten Erdoğan, iş yapış şekilleri değişirken sadece insanların değil cihazlar, makineler, evler ve şehirlerin de bu değişimden payını aldığını kaydetti.

Çağın en önemli iki kavramının "Mobilite" ve "Bağlanabilirlik" olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Dijital dönüşümün ortaya çıkardığı bu iki kavram yaşam biçimimizi de şekillendiriyor. Mobilite, akıllı telefon, tablet ve hatta otonom otomobilleri de içine alacak şekilde genişliyor. Mobil olabilmek için ise "Bağlanabilirlik" gerekiyor. Bu sadece insanlar için değil, tüm makineler, cihazlar, araçlar ve hatta evcil hayvanları bile içine alacak bir yaşam anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Şu an dünyada birbiriyle konuşan cihazların sayısının 3,8 milyar olduğunu aktaran Erdoğan, 2020 yılı projeksiyonlarında bu rakamın 25 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü, nesnelerin interneti 2025 yılında 20 trilyon dolarlık bir ekonomi oluşturabileceğini belirtti.

Erdoğan, evlerde televizyon, buzdolabı, fırın, tablet, bilgisayar ve sayıları her geçen daha da artan birçok elektronik cihaz bulunduğunu, bu cihazların birbiriyle konuşmasının hayatı daha da kolaylaştıracağını vurguladı.

Erdoğan, bu durum evin dışına taşındığında ise "akıllı ev" kavramını "akıllı yaşam"a dönüştürmeye başlayacaklarını aktararak, şöyle devam etti:

"Evdeki kombiyi televizyonun kumandası ya da akıllı telefon ile evin farklı bir odasından kontrol ederken bunu yolda otomobilinizin kontrol panelinden de yapabilirseniz bu eylemi yaşamın başka bir alanına taşımış olursunuz. Dolayısıyla bu başında 'akıllı' eki gelmiş tüm kavramlar aslında 'Akıllı Yaşam' konseptinin birer parçası… Birbiriyle iletişim kuran cihaz sayısının ve bunların ürettiği verinin çeşitlenmesi ile akıllı yaşam çok daha fazla önem kazanacak. Büyük verinin analizi, yorumlanması ve insanlığın hizmetine sunulmasıyla süreç daha da verimli hale gelecek."

 

- "Tüm teknolojilerimizi akıllandırdık"

 

Turan Erdoğan, Vestel Şirketler Grubu olarak dijital dönüşümün tam merkezinde olduklarını belirterek, tüketici elektroniği, telekomünikasyon, bilişim ve içerik alanında yürüttükleri faaliyetleri "akıllı yaşam" yaklaşımı çerçevesinde şekillendirmeye devam ettiklerini kaydetti.

"Avrupa'nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük tesislerinden biri olan Vestel City"de tüm iş süreçlerini "akıllı fabrika" yaklaşımına uygun bir şekilde gerçekleştirdiklerini bildiren Erdoğan, şunları ifade etti:

"Ürünlerimiz akıllanmaya devam ediyor. Cep telefonundan elektronik ve beyaz eşyaya tüm teknolojilerimizi akıllandırdık. Ürettiğimiz Vestel Smart TV, tablet ve akıllı telefon aracılığıyla yönetilebilen klima, fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinden oluşan akıllı ev sistemlerini hayatın bir parçası haline getiriyoruz.

'Nesnelerin İnterneti', 'Akıllı Şehir ve Akıllı Ev Teknolojileri', 'Giyilebilir Teknolojiler', 'Otomotiv Elektroniği', 'Sensörler / Piezo ve LED Çip Paketleri' ve 'İleri Malzeme Teknolojileri Vestel'in yeni gelişim alanları arasında yer alıyor. Avrupa'nın en büyük elektronik fuarı IFA'da sergilediğimiz Smart City (Akıllı Şehir) ile akıllı yaşam stratejimizi şehrin her alanında çözüm üretebilecek bir yapıya dönüştürüyoruz."

Bu konuda bir başlangıç sayabilecekleri "Elektrikli Araba Şarj Cihazı"nı IFA'da sergilediklerini hatırlatan Erdoğan, Ar-Ge birimlerinin üzerinde 1 yıldır çalıştığı bu cihazın, mobil cihazlarla haberleşebildiğini vurguladı.

Erdoğan, her şeyin birbirine bağlı olacağı ve hızla yükselen "Nesnelerin İnterneti" platformunda birbiriyle iletişim halinde bulunacak geleceğin akıllı şehirlerinde, Vestel imzasının bulunması için çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Gelecek dönemde buzdolabındaki sütün miktarını kontrol edip bitmeden internet aracılığıyla markete sipariş verebilecek, gerçek anlamda akıllı cihazların hayata gireceğini belirten Erdoğan, "Bazı yeniliklerin hayatımıza girmesi için entegrasyonun tüm yaşam alanlarını kapsaması gerekiyor. Marketin akıllı olması, ulaşım araçlarının akıllı olması, cihazların akıllı olması, şehrin akıllı olması için entegrasyonun yüksek olması gerekiyor. Bu yüzden, akıllı teknolojilerin hayatımıza tam olarak girmesi biraz zaman alacak" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
PerakendeVestel
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku