Belediye tarafından düzenlenen etkinlikte, 3 bin kişiye organik pekmez dağıtıldı

İSTANBUL (AA) - Bağcılar Belediyesi tarafından 9 farklı tür üzümün bulunduğu bahçede düzenlenen "bağ bozumu" etkinliğinde, 3 bin kişiye organik pekmez dağıtıldı.

Sancaktepe Mahallesi'nin Nostalji Bahçeleri'nden üzüm bağındaki etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçenin ismini üzüm bağından aldığını ifade etti.

Türkiye'deki meyve ve bahçe kültürünü Bağcılar'da "Nostalji Bahçeleri" adı altında yaşatmak için üzüm, kiraz, ceviz, kestane ve kayısı bahçeleri oluşturduklarını belirten Çağırıcı, şu bilgileri verdi:

"Bağcılar'da 22 mahallede de bu tür mekanları oluşturmak istiyoruz. Üzüm bağının da en önemli özelliği, çim üzerinde piknik yapılıyor olması. Aileler burada piknik yapıp nefes alabiliyor. Deprem anında da toplanma merkezi olarak kullanılabilecek bu bahçe, hemşehrilik ve komşuluk kültürünün gelişmesi açısından da önem teşkil ediyor. Bugün bağ bozumundayız ve hemşehrilerimize ikramlarda bulunup, pekmez kaynatacağız. Bu bahçemizde arı peteklerinde bal olduğunu belirtmek isterim. İstanbul'da artık arıların yetiştiği ve oğul verip bal yaptığını da hatırlatmak isterim."

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu. Çocuklar, 9 farklı türde 220 asmasının bulunduğu bağda dalından kopararak üzümleri yeme fırsatı buldu. Ayrıca organik pekmez kaynatılan etkinlikte 3 bin kişiye pekmez dağıtıldı. Dağıtım esnasında uzun kuyruklar oluşması dikkati çekti. 

Etkinliğe katılan vatandaşlar, mutluluklarını dile getirerek, organik pekmez ve üzüm için teşekkürlerini dile getirdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku