Hindistan ve Pakistan'ı etkisi altına alan aşırı sıcaklar nedeniyle en az 3 bin kişi hayatını kaybetti En sıcak yıllardan biri olarak kayda geçen 2010 yılında Rusya'da 55 bin kişi hayatını kaybetmişti

ANKARA (AA) - Son dönemde Hindistan ve Pakistan'ı etkisi altına alan aşırı sıcaklar nedeniyle en az 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Özellikle son dört gündür nemle birlikte hissedilen sıcaklıkların 45 dereceye kadar yükseldiği Pakistan'ın Karaçi kenti ve civarında, aşırı sıcaklardan etkilenerek hayatını kaybedenlerin sayısı, beklenen yağmurun bir türlü gelmemesinden dolayı her geçen gün artıyor.

Hastane yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Pakistan'da aşırı sıcak dalgasının yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bini geçti ve sıcak çarpması nedeniyle 3 bin kişi hastanelerde tedavi altında bulunuyor.

Ülkede son 10 yılın en sıcak günlerinin yaşandığını belirten meteoroloji yetkilileri, beklenen muson yağmurlarının gelecek günlerde az da olsa ülkeye bir rahatlatma getireceğini belirtiyor. Yetkililer, yine de sıcaklıkların yüksek değerlerde seyretmeye devam edeceğini öngörüyor.

Hindistan'da da geçen ay 2 bin 200 kişi aşırı sıcakların neden olduğu hastalıklardan hayatını kaybetti. Ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklıklar 50 dereceye ulaşmıştı. 

Araştırmalara göre, Hindistan'da 2004-2013 yıllarında sıcak çarpması nedeniyle gerçekleşen ölümler yüzde 61 oranında artış gösterdi. Ülke genelinde son on yılda aşırı sıcaklar nedeniyle 9 bin 734 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya Meteoroloji Örgütü verilerine göre, 2010 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Rusya'da 38 dereceyi bulan sıcaklıklar nedeniyle 55 bin kişi hayatını kaybetmişti. 2003 ve 2010 yazları Avrupa kıtasında son 500 yılın en sıcak yazları olarak kayda geçmiş, 2003 yılında Avrupa'yı etkileyen aşırı sıcaklarda 66 bin kişi ölmüştü.

Sıcak çarpması, ortam sıcaklığının yüksek seviyelere ulaşması ve uzun süre doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınması sonucu görülüyor. Vücut sıcaklığının çevresel etkenler nedeniyle 41 dereceyi aşması, dokuların hasar görmesine, metabolik tepkilerin sekteye uğramasına yol açıyor. Sıcak çarpması, kişinin bilincini yitirmesine, tedavi edilmemesi durumunda da ölüme ya da kalıcı sorunlara neden oluyor.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku