Akbank Genel Müdürü Binbaşgil: Akbank, 2 milyar 898 milyon TL brüt karından 676 milyon TL vergi karşılığı ayırdı ve dokuz ayın sonunda 2 milyar 222 milyon TL konsolide net kar elde etti

İSTANBUL (AA) - Akbank'ın dokuz aylık konsolide net karı, 2 milyar 222 milyon TL oldu.

Akbank tarafından yapılan açıklamada, bankanın bu yılın 9 aylık döneminde Türkiye ekonomisine toplam 188 milyar TL kredi desteği verdiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, özellikle uluslararası piyasalardaki tüm belirsizliklere rağmen, yılın ilk yarısında ekonominin beklentilerin üzerinde, ılımlı bir büyüme performansı sergilediğini hatırlattı.

Binbaşgil, bu performansın gelişen bir ekonomi olan Türkiye'de yatırım ve tüketim talebinin dinamizmini gösterdiğini ifade etti.

Yılın ikinci yarısında da büyük ölçüde benzer bir trend öngördüklerini aktaran Binbaşgil, Akbank'ın da bu dönemde sağlam sermaye yapısı ve etkin risk yönetimi sayesinde sağlıklı büyüme performansını sürdürürken ekonominin büyümesine destek olduğunu vurguladı.

Binbaşgil, bankanın bu dönemde geçen yıl sonuna kıyasla toplam nakdi ve gayrinakdi kredilerini yüzde 12 büyüterek 188 milyar TL seviyesine çıkardığına dikkati çekti.

Aktiflerin de aynı dönemde yüzde 17 büyüyerek 255 milyar TL seviyesine çıktığını dile getiren Binbaşgil, Akbank'ın 2 milyar 898 milyon TL brüt karından 676 milyon TL vergi karşılığı ayırdığını, dokuz ayın sonunda bankanın 2 milyar 222 milyon TL konsolide net kar elde ettiğini vurguladı.

Binbaşgil, Akbank’ın Türkiye'nin katma değeri yüksek ve ihracat odaklı büyüme modeline destek verdiğinin altını çizerek, "Toplam kredilerimiz vasıtasıyla ekonomimize sağladığımız desteği 188 milyar TL’nin üstüne çıkardık. KOBİ ve kurumsal kredilerimiz vasıtasıyla reel sektöre desteğimiz, yılın 9 ayında geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla yüzde 18 artış göstererek 149 milyarın üzerine çıktı. Şirketlerimizin büyümesine desteğimiz, kredilerle sınırlı kalmadı. Eylül ayında KOBİ'lerimize bankacılık işlemlerini avantajlı şekilde gerçekleştirebilmeleri için ‘Kuruşun Değerini Bilen Tarifeler’i sunduk.  Bu sayede şirketlerimiz birçok bankacılık işlemini çok daha uygun koşullarla yapma imkanına kavuştu" ifadelerini kullandı.

Akbank'ın yılın dokuz ayında takipteki kredi oranının yüzde 2 olduğuna işaret eden Binbaşgil, 3. çeyrek sonunda da güçlü büyüme performansını sürdürürken takipteki kredi oranını düşük seviyede tutmayı sürdürdüklerini aktardı.

Binbaşgil, takipteki kredi karşılıklarına da değinerek, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yüzde 176 oranında karşılık ayrıldığını belirtti.

Türkiye'de tasarruf bilincini artırmaya yönelik çalışmaların, mevduat tutarının artmasındaki rolüne dikkati çeken Binbaşgil, 9 ayda yüzde 25 artan toplam mevduatın 152 milyar TL’nin üzerine çıktığı bilgisini verdi.

Binbaşgil, mevduattaki bu güçlü büyümenin daha fazla kredi desteği sağlamalarında da ellerini güçlendireceğini vurguladı.

 

- "Dış ticaret işlemlerinin büyümesine katkı sağlamaya devam ediyoruz"

 

Akbank'ın sendikasyon kredilerinde yatırımcı tabanını genişleten ve kredi maliyetlerini belirleyen banka konumunu sürdürdüğüne dikkati çeken Binbaşgil, şunları kaydetti:

"Ağustos ayında 335 milyon dolar tutarında 3 yıllık bir sendikasyon kredisi aldık. Bu kredimizle 2008 global krizinden bu yana 3 yıllık vadede bir sendikasyon kredisi temin eden ilk Türk bankası olduk. Ayrıca bu kredi ile bir yandan vadeyi uzatırken diğer yandan da Asya ve Orta Doğu'dan yeni katılımcı bankalar kazanarak Türk sendikasyon piyasasındaki yatırımcı tabanını da genişlettik. Ağustos ayında 1 yıl vadeli 1,2 milyar dolar tutarında bir sendikasyon daha gerçekleştirdik. Bu işlemle geçen yıl ağustosta aldığımız kredimizi, maliyetleri 15 baz puan düşürerek yeniledik. Bu kredimizi 15 ülkeden 41 bankanın katılımıyla uluslararası piyasalarda hareketliliğe rağmen, borçlanma maliyetlerini düşürerek imzaladık. Bu başarılar, sektöre yön veren, sendikasyon kredilerinde maliyeti belirleyen banka olduğumuzun göstergesi."

Binbaşgil, Akbank'ın Türkiye’de bankacılık sektörüne yön veren öncü kuruluşlardan biri olduğunu dile getirerek, şu bilgileri de paylaştı:

"Akbank’ı geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. Bugün artık işlemlerimizin yüzde 91’i şube dışında yapılıyor. Mobil Bankacılık, stratejimizin temellerinden birini oluşturuyor. Bu konuda yoğun bir çalışma içindeyiz. Geçen yıl GSMA’da 'Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması' ödülünden sonra bu yıl de Global Finance tarafından 'Avrupa’nın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması' ödülünü aldık. Mobil Bankacılık'ta dünya çapında örnek olabilecek uygulamalarımız sürecek. Çalışmalarımızı, dijitalleşme, yüksek hizmet kalitesi, Türkiye’nin en yetenekli insan kaynağıyla çalışmak odağında gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bankacılığı çok farklı bir boyuta taşıyacağız."

Binbaşgil, Türkiye'nin en değerli markası Akbank'ın başarılarının prestijli uluslararası yayınlar ve platformlarca takdir görmesinden büyük mutluluk duyduklarının altını çizdi.

World Finance tarafından üst üste ikinci yıl "Türkiye’nin En İyi Bankası" ödülünü aldıklarını anımsatan Binbaşgil, "Stevie International Awards da Ağustos ayında Akbank’a farklı alanlarda 8 ödül vererek bizleri gururlandırdı. Bu başarıları sürdürmek için tüm Akbanklılar olarak yüksek motivasyonla çalışmaya devam edeceğiz. Bu güçlü performans için hem müşterilerimize hem de hissedarlarımıza ve çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum" ifadelerini de kullandı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku