İSTANBUL (AA) - Teknoloji Transfer Ofisleri'nin (TTO) teknoloji portföylerini, sektör temsilcileri ve yatırımcılara tanıtım sürecinde destek olmak, sinerji ortamı oluşturmak, üniversite ile yatırımcıların tek bir noktada buluşmasını sağlamak amacıyla "Üniversitelerin Patentleri Sanayi ile Buluşuyor" sloganıyla düzenlenen "Patent Fuarı" Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. A Hamit Serbest'in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Akbulut, etkinliğe yönelik açıklamasında, bir ülkenin sahip olduğu nitelikli patentler, ekonomik değeri yüksek markalar ve özgün tasarım sayıları ile kalkınma arasında sıkı bir ilişki olduğunu söyledi. 

Akbulut, Türkiye'nin son yıllarda marka ve endüstriyel tasarım başvurularında Avrupa'nın en çok başvuru yapan ilk 3 ülkesi arasına girmesini ve 2010 yılı itibarıyla Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan patent ve faydalı model başvurusu sayısının Cumhuriyet tarihinde ilk defa 10 binin üzerine çıkmasını bu alandaki ulusal hareketlenmenin göstergeleri olarak kabul ettiklerini ifade etti. 

Bu sayıya rağmen Türkiye'nin milyon kişi başına düşen sayı itibarıyla Almanya, Japonya ve Güney Kore gibi gelişmiş ülkelerin patent başvuru sayısının oldukça gerisinde olduğunu hatırlatan Akbulut, patent başvurularından sonraki aşama olan teknolojinin ticarileştirilmesinin sürecin en önemli ayağını oluşturduğunu kaydetti.

Türkiye'de bu sürecin en büyük aktörleri olan teknoloji geliştirme merkezleri ve teknopark benzeri yapılanmaların ön plana çıkmasını ve sayılarının giderek artmasını sevindirici gelişmeler olarak tanımlayan Akbulut, buluşların daha işlevsel hale getirilmesinde ve sanayimizin hizmetine sunulmasında önemli bir ara yüz oluşturan TTO'ların, öğretim üyelerinin buluşlarının korunmasını sağlamada ve ticarileştirilmesinde başrol üstlendiğini belirtti.

 

 

Anahtar Kelimeler
Adres Patent
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku