Ekonomi:

Hazine Müsteşarlığı tarafından 31 Aralık 2018 tarihine kadar üst fonlara taahhüt edilecek toplam kaynak, masraf, ücretler ve yabancı para cinsinden taahhütte bulunulması durumunda oluşabilecek kur farkları hariç, 500 milyon lirayı geçemeyecek

ANKARA (AA) - Hazine Müsteşarlığı tarafından 31 Aralık 2018 tarihine kadar üst fonlara taahhüt edilecek toplam kaynak tutarı, üst fonlara ödenecek masraf, ücretler ve yabancı para cinsinden taahhütte bulunulması durumunda oluşabilecek kur farkları hariç, 500 milyon lirayı aşamayacak.

Bakanlar Kurulunun, Üst Fonlara Kaynak Aktarımına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tam mükellef sermaye şirketlerine finansman sağlamak amacıyla kurulan tüzel kişi ve girişim sermayesi fonları ile ortak yatırım fonlarına kaynak sağlayan tüzel kişiliği olan veya olmayan yapıları ifade eden "üst fon"dan kaynak talep eden bir girişim sermayesi fonu, üst fon tarafından kendisine taahhüt edilen tutarın en az "bir katı" taahhüt bulmakla yükümlü olacak. Daha önce söz konusu taahhüt sınırı, üst fon tarafından taahhüt edilen tutarın en az iki katı olarak belirlenmişti.

Hazine Müsteşarlığı tarafından üst fonlara taahhüt edilecek toplam kaynak tutarına ilişkin maddeye de "yabancı para" ibaresi eklendi. Yapılan değişikliğe göre Müsteşarlık tarafından 31 Aralık 2018 tarihine kadar üst fonlara taahhüt edilecek toplam kaynak tutarı, üst fonlara ödenecek masraf, ücretler ve yabancı para cinsinden taahhütte bulunulması durumunda oluşabilecek kur farkları hariç 500 milyon lirayı geçemeyecek. Müsteşarlık bu tutarı bir defada veya birden fazla dilimler halinde kullanabilecek.

Girişim sermayesi fonları, üst fon tarafından kendilerine sağlanan kaynağı, sermaye şirketlerine doğrudan sermaye aktarmak veya sermaye şirketlerinin borç ve sermaye finansmanının karması olarak yapılandırılmış borçlanma araçlarını satın almak suretiyle kullanılacak. Karar ile ortak yatırım fonunun işleyişine ilişkin madde de yürürlükten kaldırıldı.

Anahtar Kelimeler
Bakanlar Kurulu Kararı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku