Ekonomi:

Koç Holding, projeyi Türkiye'nin dört bir yanına taşıyacak bayi ağı çalışmalarını TAP Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Caroline Koç'un açılışını yaptığı toplantı ve eğitim programı ile başlattı TAP Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Koç: Bu proje ile ülkemizdeki cinsiyet eşitsizliğinin etkilerine dair yaratacağımız farkındalık ve duyarlılık, toplumsal gelişimimiz için itici bir güç olacaktır

İSTANBUL (AA) - Koç Holding, 2006 yılında başlattığı "Ülkem İçin" projesinin "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum" temalı yeni döneminin değerlendirilmesi ve detaylarının aktarılması amacıyla Koç Topluluğu bayilerinin ve şirketlerinin bölge müdürlerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Koç holding'ten yapılan açıklamaya göre, toplantı, Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfı (TAP Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Caroline Koç ve Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl ev sahipliğinde gerçekleşti. Gelecek aylarda proje kapsamında "Ülkem İçin" gönüllüsü proje elçilerinin girişimleriyle 81 ilde TAP Vakfı tarafından farkındalık eğitimleri düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAP Vakfı Başkanı Caroline Koç, projede TAP Vakfı olarak Koç Holding ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, geniş bir alanda yürüttükleri kadın, çocuk ve erkeklere yönelik tüm çalışmalarını toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine inşa ettiklerini bildirdi.

Genç kız ve kadınların eğitimine eklenen her 1 yılın çocuk ölümlerini yüzde 9,5 azalttığını aktaran Koç, "Bu da burada olmamızı haklı kılmak için yeterli bir sebep. Bu nedenle Ülkem İçin projesinde toplumsal cinsiyet eşitliği başlığı altında yer almak vakfımız için de çok anlamlı. Bu proje ile ülkemizdeki cinsiyet eşitsizliğinin etkilerine dair yaratacağımız farkındalık ve duyarlılık, toplumsal gelişimimiz için itici bir güç olacaktır" ifadelerini kullandı.

Koç, davetlilerin katılım ve desteğinin projenin amaçlarına ulaşması için çok önemli olduğuna inandığını kaydederek, bu nedenle katılımcıları sürecin öncüleri olmaya davet etti.

 

- "Kadın istihdamında her yüzde 5'lik artış, yoksulluğu yüzde 15 oranında azaltıyor"

 

Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl, Koç Holding'in yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye'nin toplumsal alanda kalkınmasına destek olmayı hedeflediklerini belirtti.

Kadın istihdamında her yüzde 5'lik artışın yoksulluğu yüzde 15 oranında azalttığını ifade eden Kızıl, Türkiye'nin Dünya Ekonomik Forumu'nun Ekonomik ve Sosyal Eşitlik Endeksi'nde 142 ülke arasında 125'inci sırada olduğunu bildirdi.

Kızıl, şu ifadeleri kullandı:

"Sadece ekonomik kalkınma değil, sosyal kalkınma alanında da örnek projeler yaratarak, sürdürülebilir ve tekrarlanabilir modellerle ülkemize fayda sağlamayı önemsiyoruz. Pek çok alanda kadın-erkek ilişkileri kalıplaşmış bazı yargılardan besleniyor. Bu nedenle, hem bireylerin hem de ülkemizin kaybettiklerini sorgulamamız gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Sadece sorgulamıyor yerine yenisini inşa ediyor; kavramların, alışkanlıkların, sistemlerin, kuralların ve kültürümüzün gelişmesine destek veriyoruz.

Daha iyiye gitmek için düşünmek ve gayret sarf edebilmek gerekiyor ki bu da insanı insan yapan en önemli değer. İşte bugün, her birimizin, özellikle de sizler, bizler gibi söz sahibi olanların soruna değil çözüme katkı sağlayabileceği bir konumuz var. Toplumsal cinsiyet eşitliği olarak belirlediğimiz bu yeni konu sizlerin katkısıyla gündeme gelecek."

Koç ve Kızıl'ın konuşmasının ardından Koç Holding yöneticileri ve TAP Vakfı eğitmenlerinin sunumları ile devam eden toplantıda "Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum Projesi"nin detayları ve yol haritası katılımcılara anlatıldı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku