Ekonomi:

Merkez Bankası döviz depo limitlerini 7 Ocaktan geçerli olmak üzere 3 milyar ABD dolarından 3,6 milyar ABD dolarına ve 900 milyon olan AVRO karşılığınıda 1,8 milyar AVRO'ya yükseltti. Açıklama bugün Merkez Bankası sitesinden yayımlandı.

 9 Aralık 2015 tarihinde duyurulan 2016 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası metninin 20. maddesinde “Döviz depolarının teminata verilmesi imkanı ile ilgili uygulama esaslarında yapılan değişikliklerle bankaların piyasa ile yaptıkları para takası (swap) ihtiyacının bir miktar azaldığının değerlendirildiği; önümüzdeki dönemde bu imkanın kullanım oranlarının ve bankalara tanınan limitlerin artması sonucunda bu ihtiyacın daha da azaltılmasının mümkün olduğu” ifade edilmiştir.

Söz konusu limitler 7 Ocak 2016 tarihinden itibaren 3 milyar ABD dolarından 3,6 milyar ABD dolarına ve 900 milyon Avro’dan 1,8 milyar Avro’ya yükseltilmiştir.

Limitlerde yeni bir değişiklik olması durumunda, söz konusu değişiklik bir iş günü önce Anadolu Ajansı DV006, Reuters CBTJ ve Bloomberg CBT sayfalarında ilan edilecektir. 

Bankaların kullandığı SWAP nedir?

Daha çok ticari ve kurumsal müşterilerin kullandığı swap işlemi, mevduat sahibinin getirdiği Türk Lirası (TL) tutarın bir kısmının döviz bir kısmının TL’den vadeye bağlama işlemi olarak uygulanıyor. Vade sonunda banka müşteriye döviz ne olursa olsun bağladığı tutar üzerinden yüksek faiz veriyor.

Swap kelime anlamı olarak “değiş tokuş etmek, takas etmek, değiştirmek” anlamlarına geliyor. İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesi. Swap işlemlerinde amaç, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek.

Swapın faiz türleri, sabit faiz - değişken faiz, vadeden önce son verme hakkı veren, vadeli (Forward), faiz oranının sonradan belirlenmesi hakkını veren türleri var. Para (döviz) swapları ise sabit faiz - değişken faizli olabiliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku