Ekonomi:

Kocaeli'deki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puan azalarak yüzde 70,3'e geriledi KSO Başkanı Zeytinoğlu: Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlerde kapasitelerdeki düşüş nedeninin sezona ve kur artışlarına bağlı olduğunu gördük

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, kentte faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranının Eylül ayında yüzde 70,3'e gerilediğini belirterek, "Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlerde kapasitelerdeki düşüş nedeninin sezona ve kur artışlarına bağlı olduğunu gördük" dedi.

Zeytinoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, her ay düzenli olarak yaptıkları araştırmaya göre, kentteki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranının eylül ayında yüzde 70,3 olarak belirlendiğini ifade etti.

Söz konusu oranın bir önceki aya göre 0,1, geçen yılın aynı ayına göre ise 0,4 puan düşüş gösterdiğine dikkati çeken Zeytinoğlu, "Kocaeli'de 2015'in başından bu yana kapasitelerin hemen hemen yatay seyrettiğini görüyoruz. Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlerde kapasitelerdeki düşüş nedeninin sezona ve kur artışlarına bağlı olduğunu gördük. Buna rağmen, firmalarımızın yüzde 44'ü kapasitelerinin bir evvelki aya göre arttığını belirtmişlerdir" diye konuştu.

Zeytinoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Firmalarımızın yüzde 23'ü Ekim ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının artacağını, yüzde 53'ü bu miktarın değişmeyeceğini, yüzde 23'ü ise azalacağını beklemektedir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 19'u dış piyasa siparişlerinin artacağını, yüzde 69'u sipariş miktarında bir değişme olmayacağını ve yüzde 12'si azalacağını beklediklerini ifade etmişlerdir. Bu beklentilere göre, önümüzdeki ayda da ilimizdeki kapasite kullanımındaki paralel seyrin devam edeceğini söyleyebiliriz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku