Ekonomi:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: 84 yaşındaki bu barış çınarının gölgesinden sesleniyorum, artık kan ve gözyaşı görmek, masum insanların feryatlarını duymak istemiyoruz. Herkes taşıdığı sorumluluğun gereğini yapsın ve akan kan bir an önce dursun

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) tarihi boyunca pek çok savaş, pek çok çatışma gördüğünü, ancak hep barış için var olduğunu belirterek, "84 yaşındaki bu barış çınarının gölgesinden sesleniyorum, artık kan ve gözyaşı görmek, masum insanların feryatlarını duymak istemiyoruz. Herkes taşıdığı sorumluluğun gereğini yapsın ve akan kan bir an önce dursun" dedi.

İzmir Enternasyonal Fuarı 84'üncü kez kapılarını açtı. Kültürpark Fuar Alanı'nın Lozan Kapısı'nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Kocaoğlu, fuarın herhangi bir organizasyon olmadığını belirterek, çağa tanıklık eden, ulu bir çınar niteliği taşıdığını ifade etti.

Dünyanın başka bir ülkesinde fuarını İzmir kadar benimseyen, seven,  başka bir kent bulunmadığını kaydeden Kocaoğlu, şöyle devam etti:

"Biz İzmir'de fuarı, hep hayatımızın bir parçası olarak gördük. Çocukluğumuzun ve gençliğimizin en güzel anılarında hep fuar vardı. Uçup giden bir balonun verdiği hüzün oldu kimi zaman... Kimi zaman lunaparkta atılan kahkaha... Yabancı dil öğrenme isteği, pek çoğumuza ilk kez fuardaki ülke pavyonlarında aşılandı. Kestane şekerini, üzüm şırasını, buzlu bademi ilk burada tattık. Pak Bahadır, bizim için bir filden çok öte, sanki aileden biri gibiydi. Bizim için fuar hem eğlence demektir hem ekonomi."

 Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği "İzmir'i fuarlar ve kongreler kenti yapma" görevini yerine getirmeye çabaladıklarını anlatan Aziz Kocaoğlu, İEF'nin  kuruluşundan bu yana geçen süre içinde, dünyada çok önemli değişimler yaşandığını, bir yandan uluslararası siyasetin kuralları ve aktörleri değişirken, diğer tarafta dijital devrimle birlikte küresel bir yapının ortaya çıktığını vurguladı.

Kocaoğlu, bu yeni dünya içinde fuarcılığın da hızla değiştiğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, yaşanan bu gelişmeleri çok yakından takip etiklerini, Gaziemir'de kurulan Türkiye'nin en büyük ve en nitelikli fuar merkezi Fuar İzmir'in, bunun en büyük kanıtı olduğunu ifade etti.

Ancak 84 yaşındaki İEF'yi de sahip çıkılması, yaşatılması gereken çok önemli bir değer olarak gördüklerine vurgu yapan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "Hem bu markanın taşıdığı enternasyonallik iddiasını sürdürmek hem de bizim için var olan önemini daha da artırmak için, fuarımıza yeni bir içerik kazandırmak üzere çalışmalara başladık. Uluslararası tasarım ödülleriyle desteklenecek bir gençlik festivali, bu çalışmalarımızın ilk ve önemli bir ayağı olacak. 84. fuarımızın sloganı, işte bu nedenle köklü geçmiş, aydınlık gelecek. İEF, tarihi boyunca pek çok savaş, pek çok çatışma gördü. Ama hep barış için var oldu. Şimdi 84 yaşındaki bu barış çınarının gölgesinden sesleniyorum, artık kan ve gözyaşı görmek, masum insanların feryatlarını duymak istemiyoruz. Herkes taşıdığı sorumluluğun gereğini yapsın ve akan kan bir an önce dursun. Bu konuda bize düşen görev neyse, şartsız, koşulsuz hazırız."

-"Kalkınma hedefimizde nitelikli eğitime hızla yol almalıyız"

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar da kurumsallaşan, fuarcılığı Türkiye'ye öğreten, dünyanın en köklü ticari organizasyonlarından biri olan İEF'yi, 1,5 milyonu aşkın kişinin ziyaret etmesinin çok önemsenmesi gerektiğini bildirdi.

Fuarın temasının eğitim olduğunu hatırlatan Yorgancılar, "Eğitimin Türkiye'nin önceliklerinden birisi olması gerektiğine inananlardanım. Çünkü, teknolojinin akıl almaz hızı karşısında geride kalma lüksümüz yoktur. Çünkü, küresel rekabette öne geçmenin yolu ileri teknolojiden geçmektedir. Tüm gelişmiş ülkelerde ve de üretimin batıdan doğuya kaydığı Asya ülkelerinde eğitime ve teknolojiye verilen önemi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

 Yorgancılar, fuarın diğer bir önemli ve ayrıcalıklı yanının da halkla bütünleşmesi olduğuna dikkati çekerek, "Geçmişinden bu yana hem sanayinin, hem de tüm şehrin nabzını tutan fuarın heyecanını kaybetmemesi için birtakım adımlara ihtiyacımız olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim" dedi.

Her sene fuara katılan yabancı heyetlerin kendilerini ziyareti vesilesi ile bir kez daha İzmir'i, yatırım ortamını, sanayisini anlatma fırsatı bulduklarını aktaran Yorgancılar, bu sene odalarından randevu alan heyet sayısının 20'ye yaklaştığını kaydetti. 

- Fuardan notlar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ev sahipliğindeki açılışa partner ülke Türkmenistan'ın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dovran Orazmuradov, Afganistan Ekonomi Bakanı Abdul Sattar Murad, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç, KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, Kosova Cumhuriyeti Tarım, Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Memli Krasniqi, Kosta Rika Dış Ticaret Bakanı Alexander Mora, Malta Ekonomi, Yatırımlar ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona, Namibya Sanayileşme, Ticaret ve Kobi Gelişimi Bakan Yardımcısı Pieter Van Der Walt, Nijer Ticaret ve Özel Sektörün Teşviki Bakanı M. Alma Oumarou, Pakistan İslam Cumhuriyeti Sanayi ve Üretim Bakanı Ghulam Murtaza Khan Jatoi, Sudan Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Elsadig Mohammed Ali, Zimbabve Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Chiratidzo Iris Mabuwa ve çok sayıda ülkeden temsilci de katıldı.   

Türkiye'nin ve partner ülke Türkmenistan'ın ulusal marşları okunmasıyla başlayan törende, Türkmenistan'dan halk dansları ekibi gösteri sundu.

Fuara bu yıl partner ülke olarak Türkmenistan, onur konuğu il olarak Eskişehir katılıyor.  Her yıl farklı temada düzenlenen İEF'nin bu yılki, teması eğitim olarak belirlendi. 

Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen İEF'nin giriş saatleri 16.00-23.00 olacak. 

Fuar, 6 Eylül'de kapanacak.  

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku