Ekonomi:

İnternetten kartla yapılan ödemelerde Şubat ayında yüzde 32 artış oldu. BKM'nin açıkladığı verilere göre, Şubat ayında Türk Halkı internetten alışveriş yapmayı tercih etti.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, online alışveriş ve diğer işlemler karşılığı kredi ya da banka kartıyla yapılan ödemeler 2011 yılından beri inanılmaz bir hızla artıyor. 2011 yılında 18.7 milyar TL olan dijital ödemeler, 2015 yılı sonunda 55.3 milyar TL’ye yükselmişti.

Şubat ayında banka kartları ve kredi kartları ile toplam 43,4 milyar liralık ödeme gerçekleşti. Bu tutarın 39,9 milyar liralık kısmını kredi kartları, 3,48 milyar liralık kısmını ise banka kartları ile yapılan alışverişler oluşturdu. Geçen yıl Şubat ayında banka kartları ile 2,43 milyar TL ve kredi kartları ile 34,2 milyar TL olmak üzere toplam 36,6 milyar TL’lik kartlı ödeme gerçekleşmişti.

Bu yıl Şubat ayının 29 gün olmasının da etkisiyle kartlı alışveriş büyüme oranları, yıl ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Kredi kartları ile yapılan ödeme tutarında büyüme, 2015 yılının Şubat ayına kıyasla yüzde 17’yi bulurken, banka kartları ile ödeme tutarında artış yüzde 43’e çıktı. Şubat ayında banka kartlarıyla nakit çekim tutarı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 28 artışla 31,5 milyar TL’den 40,3 milyar TL’ye yükseldi.

Online alışveriş cephesi hareketli
BKM’nin Şubat ayı verileri, son yıllarda hızla artmaya başlayan internetten alışveriş ve ödemelerin, 2016 yılında da aynı ivmesini sürdürdüğünü gösterdi. Buna göre, Şubat 2016’da 4,9 milyar TL tutarında kartlı ödeme yapıldı. Bu veri, 2015 yılı Şubat ayına göre online alışveriş ve diğer işlemler karşılığı internetten yapılan kartlı ödemelerde yüzde 32 artış olduğunu ortaya koydu. Geçen yıl Şubat ayı 28 gün çekmiş ve internetten kartlı ödeme tutarı 3,7 milyar TL olmuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku