Ekonomi:

Akenerji Genel Müdürü Danışman: Şu anda elektrik üreticilerini ve toptan elektrik satışı yapanları biraz daha zor günler bekliyor. Bugün Türk Lirası bazında baktığımız zaman piyasadaki ortalama toptan elektrik satış fiyatı olarak 2012 seviyeleriyle hemen hemen aynı Enerji şirketleri kur dalgalanmalarına karşı önlem almak zorunda. Burada yapılacak olan bankalarla yeniden görüşerek yapılandırma çalışmalarını sürdürmek. Akenerji olarak 1 milyar doların üzerinde bir krediyi yeniden yapılandırma konusunda bir bankayla son aşamaya geldik

ANKARA (AA) - NURAN ERKUL/HÜSEYİN ERDOĞAN - Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, elektrikteki arz fazlasının fiyatları ve rekabeti etkilediğini belirterek, "Şu anda elektrik üreticilerini ve toptan elektrik satışı yapanları biraz daha zor günler bekliyor. Bugün Türk Lirası bazında baktığımız zaman piyasadaki ortalama toptan elektrik satış fiyatı olarak 2012 seviyeleriyle hemen hemen aynı" dedi.

AA muhabirine sektördeki son gelişmeleri değerlendiren Danışman, ani kur dalgalanmalarının sektörde dövizle iş yapan ve döviz borcu olan firmalar için en sıkıntılı konu olduğunu söyledi. Firmaların dövizle borçlandığına işaret eden Danışman, "Tesisinizi tam kapasite çalıştırsanız, girdi maliyetleriniz hiç değişmemiş bile olsa satacağınız ürünün fiyatı artmadığı sürece kurdaki olumsuz etki borç ödeme aşamasında gelirlere negatif yansıyor. Türk Lirası olarak kar etseniz bile bilançonuzda kur farkı zararlarını yazmak durumunda kalıyorsunuz ki bu da şirketleri zor duruma sokuyor" ifadelerini kullandı.

Danışman, enerji sektöründeki yatırımların uzun vadeli olmasından dolayı şirketlerin bu tür kur dalgalanmalarına karşı önlem almak zorunda kaldıklarını vurgulayarak, "Burada yapılacak olan bankalarla yeniden görüşerek yapılandırma çalışmalarını sürdürmek. Akenerji olarak 1 milyar doların üzerinde bir krediyi yeniden yapılandırma konusunda bir bankayla son aşamaya geldik. Yeniden yapılandırma, daha uzun vadeye yayma ve bugünün şartlarına uygun şekilde finansman yapımızı düzenleme yoluna gidiyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin kurulu gücünde 2009'dan beri 30 bin megavatlık bir artış yaşandığını, buna mukabil 2013-2014 yıllarında elektrik talebinde yavaşlama başladığını aktaran Danışman, elektrikteki arz fazlasının fiyatları ve rekabeti etkilediğinin altını çizdi. Santrallerdeki üretimin sürekli olduğuna, talebin ise kısa süreli değişkenlik gösterdiğine işaret eden Danışman, şöyle devam etti:

"Şu anda üreticiler veya toptan satış yapanları biraz daha zor günler bekliyor. Bugün Türk Lirası bazında baktığımız zaman piyasadaki  toptan elektrik satış fiyatı olarak 2012 seviyeleriyle hemen hemen aynı. Buna mukabil, o günden bugüne gaz fiyatlarında ise ciddi bir artış meydana geldi. Bu bir realite. Rekabet de dolayısıyla hat safhada. Bu ortamdan tüketici faydalanıyor. Enerji sektörü son 10 yıl içinde en büyük değişimi gösteren sektör. Yeni yatırımların tamamı özel sektör tarafından yapılıyor, ileriye dönük olarak herkesin umutla baktığı bir sektör. 2016, hiç kimse için çok kolay bir yıl olmayacak. Buradaki en büyük sorun döviz kurunun ne olacağı konusundaki belirsizlik, bunu kestirmek kolay değil ancak seçimler sonrası hükümet kurulduğu zaman biraz daha durum netleşir ve 2016'ya girdiğimizde sanıyorum daha öngörülebilir ekonomik beklentiler içerisinde olabiliriz."

Danışman, gelecek senenin bütçe planlamasını yaparken sektörün yeni yapısını dikkate alacaklarını, tamamlanan mevcut tesisleri optimum şekilde işletmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Son 6 yıl içerisinde 10 santral devreye aldıklarını aktaran Ümit Danışman, "Proje aşamasında Erzincan Kemah'da 198 megavatlık bir hidroelektrik santralimizin teknik çalışmaları devam ediyor. Bunun dışında büyük ölçekli bir yeni santral yatırımı gündemimizde bugün için yok. Enerji alanında sunacağımız farklı hizmetler olacak. Daha çok hizmete yönelik birtakım faaliyetleri müşterimize sunacağız. Bu faaliyetler katma değer getirici, enerji verimliliğini artırıcı, daha düşük miktarda kuruluş sermayesi gerektiren çalışmalar olacak" diye konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku