Ekonomi:

Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, karar metninde enflasyonun gıdadaki düzeltme ile kısa vadede gerileyeceğini öngördü. Halk Yatırım'ın Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Tokalı: Gıda fiyatlarının önemli desteğiyle yıllık enflasyonun kısa vadede düşmesi bekleniyor

İSTANBUL (AA) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, karar metninde enflasyonun gıdadaki düzeltme ile kısa vadede gerileyeceği belirtildi.

Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı.

TCMB, karar metninde gıda fiyatlarında son ay yaşanan düşüşe vurgu yaparak, enflasyonun kısa vadede düşmesini bekliyor. Diğer yandan, döviz kuru hareketlerinin çekirdek enflasyondaki düşüş eğilimini geciktirdiği belirtiliyor.

Ekonomistler, TCMB'nin "temkinli duruş"unu koruduğunu ifade ederek, likidite politikasını etkin olarak kullanmaya devam edeceğini dile getiriyor.

 

- "Gıda fiyatlarındaki düşüş devam edebilir"

 

Halk Yatırım'ın Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, Merkez Bankası'nın genel beklentiye uygun olarak politika faiz göstergelerinde ve döviz enstrümanlarında herhangi bir değişikliğe gitmediğini belirtti.

Faiz kararıyla birlikte açıklanan notun da hemen hemen önceki açıklamayla benzer olduğunu bildiren Tokalı, sadece gıda fiyatlarının kısa dönemde enflasyonu düşürmeye katkı sağlayan bir unsur olarak görüldüğünü ifade etti.

Mayıs ayında özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarında gözlenen aşağı yönlü düzeltmenin bu ay da devam edeceği beklentisi izleniminin anlaşıldığını dile getiren Tokalı, "Bizim beklentimiz ise, geçen ay gözlenen düzeltme hareketinin bu ay devam etmekle birlikte, hızının önemli oranda yavaşlayabileceği yönünde. Gıda fiyatlarının önemli desteğiyle, yıllık enflasyonun kısa vadede düşmesi bekleniyor" dedi.

Dış şoklar karşısında kurdaki değer kaybının sınırlı kalması durumunda baz etkisi de göz önüne aldığında, yıllık enflasyondaki düşüşün temmuz ayından itibaren daha belirgin olarak gözlenebileceğini öngören Tokalı, diğer taraftan, çekirdek enflasyonda geçen ay gözlenen bozulmanın bu ay da devam edebileceği yönünde sinyaller alındığını söyledi.

Tokalı, bu yönde bir gelişimin kur istikrarı ve gıda fiyatlarının desteğini gelecek aylar için daha da önemli bir hale getireceğini vurguladı.

Diğer taraftan, petrol fiyatlarının ılımlı seyri ve bu seyrin gelecek dönemde de devam edebileceğine ilişkin iyimser görünümün, kur istikrarının korunması durumunda, enflasyonun kontrol altında kalmasında önemli bir destekleyici unsur olacağına dikkati çeken Tokalı, enflasyonda beklenen düşüş hareketinin gecikmesi ve bu sürecin başlaması için kur etkisinin kritik rolü karşısında, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasını beklediklerini söyledi.

Tokalı, devam eden iç politik belirsizlikler ile ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son güvercin duruşuna karşın normalizasyon süreciyle ilgili soru işaretlerini de temkinlilik gerektiren diğer önemli unsurlar olarak gördüklerini kaydetti.

 

- "Merkez Bankası'nın faiz kararı kuru çok desteklemez"

 

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, Merkez Bankası'nın bu ay karar metninde enflasyonun gıdadaki düzeltmeyle yaz aylarında gerileyeceğini belirttiğine dikkati çekti.

Faiz koridorun üst bandında bir arttırımın zaten beklemediğini ifade eden Yılmaz, politika faizinde de arttırım olasılığının bu metinden sonra azaldığını dile getirdi.

Yılmaz, şunları kaydetti:

"Demek ki TCMB, yazın enflasyonun yüzde 7,50 politika faizinin altına iyileşmesini bekliyor. Likidite yönetimi ise mevcut şekliyle sıkı devam edecektir. TCMB iki konuda avantajlı. Birincisi, Fed riskinin azalmasıyla kur oynaklığı normalleşmekte. İkincisi ise gıda fiyatları uzun süredir beklediğimiz normalleşme eğilimine mayıs ayında başladı. TCMB, 'temkinli duruşu' koruyor. Yarın yapılacak ekonomistler toplantısında 'temkinli duruş' sorgulanabilir.

Çünkü 2012'nin ikinci yarısında 'temkinli duruş' koridorun daraltılması anlamına gelmişti. Piyasadaki efektif faizler Merkez Bankası'nın üzerinde ve genel kanı bir arttırım olacağı yönünde. Yazın enflasyonun gıda nedeniyle iyileşeceği görüşümüzü uzun süredir tekrarlıyoruz. Burada bir çelişki görünmüyor. Ancak esas konu yıl sonunda enflasyonun baz ile yeniden artışa geçeceği. Bu da kur ve enflasyon beklentilerini olumsuz etkilemekte."

TCMB'nin daha sonra hamle yapmayı tercih edeceğini belirten Yılmaz, haziran sonunda gıda fiyatlarının oluşacağı seviyeye göre yıl sonunda enflasyonun hangi aralıkta oluşabileceğini yüksek isabetle kestirme imkanının olacağını ifade etti.

Bu kararın kuru çok desteklemeyeceğini söyleyen Yılmaz, kurun, kredi temerrüt takası (CDS) ve volatilite ile iyileşmeye devam edebileceğini öngörüyor.

Anahtar Kelimeler
FaizPPKEnflasyon
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku