Ekonomi:

Çalı bitkisi 50 dekarlık alanda 2 milyon lira ciro yapıyor. Süs bitkileri ve çiçekçilik sektörü konusunda değerlendirmelerde bulunan SÜSBİR başkanı Selahattin Altun, 50 dekarlık alanda buğday ekilirse 20 bin lira , çalı bitkisi dikilirse 2 milyon lira gelir elde ediliyor. Süs bitkisi buğdaya göre 100 kat fazla kazandırıyor, dedi.

Süs bitkileri ve çiçekçilik sektörü konusunda değerlendirmelerde bulunan Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği SÜSBİR Başkanı Selahattin Altun, “50 dekarlık alanda buğday ekilirse 20 bin lira, çalı bitkisi dikilirse 2 milyon lira gelir elde ediliyor. Süs bitkisi buğdaya göre 100 kat fazla kazandırıyor” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen Kartepe Ekonomi Zirvesi kapsamında Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altun ve SÜSBİR Yönetim Kurulu Üyeleri ile süs bitkileri ve çiçekçilik sektörü konusunda bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Ekonomi gazetecileri ile kahvaltıda bir araya gelen SÜSBİR Başkanı Selahattin Altun, SÜSBİR’in 5553 sayılı Tohumculuk Kanuna istinaden kurulan Türkiye Tohumcular Birliği çatısı altındaki yedi alt birlikten birisi olduğunu belirterek, 2008’de kurulan birliğin 452 üyesi bulunduğunu söyledi.

Üyelerin ağırlıkla Marmara ve Ege bölgelerinden olduğunu dile getiren Altun, süs bitkileri sektörünün tarımsal olduğu kadar toplumsal, sosyal ve ekonomik açıdan da ele alınması gerektiğini kaydederek, sektörün sevk ve idaresinin küresel bir vizyonla ele alınmasının önemini vurguladı. Sektörü ileriye götürmek için var güçleriyle çalıştıklarının altını çizen Altun, şöyle devam etti: “Süs bitkileri üretiminde hızlı bir gelişme gösteren ülkemizin uygun iklim koşulları, bulunduğu jeopolitik nokta ve üretim alanlarının uygunluğu sebebiyle bugün dünyada süs bitkileri sektöründe ciddi bir noktaya gelmek üzereyiz.

Avrupa ülkelerinde üretim ve pazar alanlarına baktığımızda ve bunu Türkiye ile kıyasladığımızda, Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara’yı ele aldığımızda buradaki iklimsel veriler süs bitkileri sektörünün çok daha verimli, özelikle pazar ülkelerine yakınlığından dolayı, artı dinamik ve ucuz iş gücüne sahip olmamızdan dolayı Avrupa’daki meslektaşlarımızdan daha avantajlıyız. Bunu ekonomiye kazanmak için hem gazeteci dostlarımızdan hem de devletten beklentilerimiz oldukça yüksektir.”

Selahattin Altun: “Katma değeri ve istihdamı çok yüksek bir sektör”

Dünyada doğaya verilen önemle birlikte Türkiye’de ve buradaki şehirlerde peyzaja verilen önemin her geçen gün arttığını belirterek, düzenlemeler geliştikçe sektöre olan ilginin daha da artacağını vurgulayan SÜSBİR Başkanı Selahattin Altun, “Katma değeri ve istihdamı en yüksek olan sektörlerden birisi olan süs bitkileri sektörünün uzun vadede önü açık” dedi. Altun, sektörün yeterince tanınmadığını ifade ederek, bu konuda daha fazla çalışmaları gerektiğini aktardı.

Süs bitkileri sektörü ne kadar kazandırıyor?

TÜİK verilerine göre 2015’te 3 milyar lira civarında bir hasılatları olduğunu dile getiren Altun, “Sektörde ciddi bir kayıt dışılık var. Bu 3 milyar lira eminim ki en az 8-10 milyar lira civarındadır” yorumunu yaptı. Süs bitkileri ile buğday arasında bir karşılaştırma da yapan Altun, şu bilgileri verdi:

“Bugün Türkiye’de 70 milyon dekar alanda buğday üretimi yapılıyor. Biz ise 50 bin hektarda üretim yapıyoruz. 70 milyon dekarda buğdaydan elde edilen hasılanın 3’te birini 50 bin hektarlık alandan elde ediyoruz. Bu korkunç bir rakam.

Bir kişi tek başına 50 dekarlık bir buğday arazisini 10 günde sürer. Bu araziyi gübreler, tohum saçar ve hasat yapar. Buradan 17 bin liralık buğday elde edilir.

Söz konusu 50 dekarlık bir arazide süs bitkileri ekildiği zaman çok farklı bir rakam ortaya çıkıyor. 50 dekarlık alana 1 milyon adet çalı bitkisi koyabiliyorum. Ve bir yılda bunu satışa sunuyorum. Bugün onu en ucuz fiyat olarak 2 liradan satıyorum. Dolayısıyla 2 milyon lira ürün değeri elde ediyorum. Arada bu kadar fark var. Bir yerde 20 bin lira, diğer yerde 2 milyon lira elde ediyorum. Ve buğday üretiminde yüzde 12, süs bitkilerinde binde 3’e gelmeyen bir destek var. İstihdam rakamı buğdayın 365 katı, üretim değeri destekleme olmadığı halde 118 katıdır.”

Süs bitkileri sektörü 10 kat büyüdü

50 dekarlık bir alanda yıl boyunca en az 10 kişi çalıştırılması gerektiğini kaydederek, aynı alanda buğday üretimi için 1 kişinin sadece 10 gün çalıştığını belirten Altun, “Tarımda istihdamı en yüksek sektörlerden birisiyiz. Sürekli iş var” diye konuştu.

Son 10 yılda sektörün 10 kat büyüdüğünü aktaran Altun, 2007 yılında toplam 680 milyon adet süs bitkisi üretilirken bugün TÜİK verilerine göre bu rakamın 1,6 milyar adedi bulduğunu, bunun kayıt dışı ile birlikte 5 milyar adet olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

Sektörün son 5-6 yılda ciddi ivme kazandığını, Yalova, Samsun, Adapazarı, Adana ve Antalya bölgelerinde ciddi gelişmeler yaşandığını, sektörde başı çeken yerlerden birisinin Ödemiş olduğunu vurgulayan SÜSBİR Başkanı Altun, “36 ilimizde kayda değer üretim yapılmaktadır. Sektörün doğrudan istihdamı 75 bin, dolaylı istihdam ise 750 bin kişidir” bilgilerini verdi.

“Dekar başına destek 500 lira olmalı, KDV düşürülmeli”

Devletin ve halkın kendilerini yeterince görmediğini, yeterli destek almadıklarını kaydeden Altun, dekar başına 110 lira desteğin, en az 500 lira olması gerektiğini, böylece kayıt dışılığın azalacağını, ürün miktarının, istihdamın, katma değerin ortaya çıkacağını vurguladı. Altun, “Bize destek verirseniz kayıt dışılık azalır ve istihdam artar” diye konuştu.Süs bitkilerinde yüzde 18 KDV ödendiğini aktaran Altun, KDV’nin düşürülmesi halinde de üreticilerin kayıt altına alınabileceğini vurguladı. Altun, Avrupa’da kendilerine rakip gördükleri Hollanda gibi ülkelerde bu alandaki KDV’nin yüzde 8 olduğunun altını çizdi.

“Destekle yıllık yüzde 15 büyürüz”

Altun, “Bir tarafımızda Ortadoğu, bir tarafımızda Türk Cumhuriyetleri var. Buralarda süs bitkileri yok denecek kadar az. Bu alanlara yatırım yapmalıyız. Uzun vadeli kredi alırsak buralarda yatırım yaparız” dedi.

Hiçbir destek almadan büyümeye devam ettiklerini ve yıllık ortalama yüzde 10 büyüdüklerini bildiren Altun, “Bu destekler sağlanır, gerçek anlamda doğru bir şekilde destekleme ve kredilendirme olursa yılda ortalama yüzde 15 büyürüz” ifadelerini kullandı. Altun, sektör ihracatının her yıl artış gösterdiğini kaydederek, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 95 olduğu bilgisini verdi.

Altun, bugün 80 milyon dolar olan ihracatlarını 2023 yılında 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayarak, bunu yapacak güçte olduklarını kaydetti. Belediyelerin fidan ve süs bitkisi alımında SÜSBİR üyesi yerli üreticileri tercih etmesini isteyen Altun, büyüyen ve gelişen şehirlerde ithal ağaçların olmaması gerektiğini, daha çok üretmek, ihraç etmek, katma değer yaratmak ve istihdam sağlamak için bu talepte bulunduklarını sözlerine ekledi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku