Ekonomi:

Çalışanlar otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olacak. Bu durumda çalışanların maaşları 100 TL azalacak. Uzun vadede ise katkısının büyük olması bekleniyor. Yüzde 25 devlet katsının yanına profesyonel fon yönetiminin eklenmesi, çalışanların kesilen tutardan çok daha fazla katkı almasını sağlayacak.

BES nekadar kazandırıyor ?
AvivaSA Emeklilik ve Hayat Üst Yöneticisi Meral Eredenk Kurdaş, uzun vadeli fon birikiminin yatırımcılara yerli finansman kaynağı oluşturduğunu ve ekonomiye pozitif bir ivme kazandırdığına değinen Kurdaş, "BES'e talep sürekli artıyor. Getiriler açısından mevcut alternatif ürünlerle karşılaştırıldığında BES, en yüksek getiri diyebiliriz. Merkez Bankasının her 6 ayda bir yayımladığı hane halkı getirileriyle karşılaştırıyoruz. Sistemin başlangıcından beri yüzde 240 getiri sağlamışız. Hane halkı getirisi yüzde 190'larda kalmış. Enflasyon da yüzde 150'lerde. Bunun üzerine bir de 2013'ten beri gelen yüzde 25'lik devlet katkısını koyduğunuzda bireysel emeklilik için alternatifsiz bir yatırım aracı deniliyor." diye konuştu.(AA)

Hükümet, çalışanların ikinci bir emeklilik maaşı elde etmesine imkan tanıyan, çifte emeklilik düzenlemesini bu yasama dönemi bitene kadar hazırlamayı planlıyor. Buna göre, çalışanlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik olarak katılacak ve Hazine’den de yüzde 25 devlet katkısı verilecek. Böylece çalışanlar emekliliğinde, ikinci emekli maaşını elde edecek veya toplu paraya kavuşacak. İsteyenler ise belli süre içinde sistemden çıkabilecek.

Çalışanların ikinci bir emekli maaşı imkanı elde etmesini destekleyen çalışmaya hız verildi. Hükümet, 21 Haziran’da son bulacak 6 aylık dönem içinde, çalışanların otomatik olarak bir özel emeklilik sistemine dahil olacağı bir yapı hazırlığında.

Hükümet, tüm çalışanlara otomatik bireysel emekli hesabı açarak, tasarruf oranlarını artırmayı amaçlıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 6 milyon kişi bulunuyor. Fon büyüklüğü ise 47 milyar TL. Yıl sonunda BES’ten yararlanan kişi sayısının 7 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Çalışmanın bu yasama döneminde Meclis’ten geçmesi ve yasalaşması hedefleniyor. Çalışanlar otomatik olarak bireysel emekliliğe yönlendirilirken, belirli bir süre içinde isterlerse sistemden çıkabilecekler. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatikman dahil olacak çalışanlara, Hazine’den yüzde 25’lik devlet katkısı da verilecek. Çalışmalardan Hazine Müsteşarlığı sorumlu olacak.

Hazine’den yüzde 25 devlet katkısı
Uygulama ile çalışanlar otomatik olarak bireysel emekliliğe dahil edilirken, belirli bir süre içinde isterse sistemden çıkabilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatikman dahil olacak çalışanlara, Hazine’den yüzde 25 devlet katkısı da verilecek. Söz konusu düzenlemeyle ilgili çalışmalardan sorumlu kurum Hazine Müsteşarlığı.

İkinci emekli maaşı imkanı
Çalışanlara belli bir süre içerisinde sistemden çıkma imkanı verilecek. İsteyen çalışan bu süre içerisinde sistemden ayrılacak, isteyen ise devam edecek. Sistemde kalan çalışanlar, yaşlılıkta ise rahat edecek. Bu sayede ya ikinci emekli maaşını elde edecek ya da toplu paraya kavuşmuş olacak. Daha önce pilot uygulamaya 7 işveren ve 604 çalışan katılmıştı. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilen çalışanlarda, sistemden ayrılma hakkını 604 çalışandan sadece 4’ü kullanmıştı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku