Ekonomi:

Altın son ayların gözde yatırım aracı olarak öne çıkmayı başardı. Yılbaşından bu yana yüksek getiri sağlayan altın bugün ons bazında %1.1 düşüş kaydetti.

Altın fiyatları küresel hisse senelerindeki rallinin değerli metale talebi azaltmasıyla bir yılın zirvesinden düştü.

Külçe altın bu yıl küresel büyüme endişeleri ve ABD borsalarındaki düşüşün değerli metale olan talebi artırmasıyla %19 yükseldi.

Fed fon vadelilerine göre bankanın sene sonuna kadar faizleri artırma ihtimali %77 olarak görülüyor. Geçen hafta bu oran %68'di. Yüksek faiz, altına olan talebin azalmasına neden oluyor.

Nisan vadeli altının onsu %1.1 düştü ve 1.259.40 dolar oldu. Altın böylece beş günde dördüncü kez geriledi.

Altın Varlıkları

Yatırımcılar, altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla yeniden altın varlıkalarını artırmaya balşadı. ETF'lerdeki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba günü 4.1 ton yükseldikten sonra, Perşembe günü 7.8 ton daha arttı. Toplam varlıklar 1,735.9 ton ile Temmuz 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Indianapolis'teki Infinity Trading Corp.'tan Fain Shaffer, Şu anda hisse senetlerindeki yükselişle altında kar realizasyonu görüyoruz. Hisse senedi piyasalarındaki herhangi bir iyi haber altın için olumsuz görünüyor" yorumunu yaptı.

Avrupa Merkez Bankası'nın dün ek teşvikler açıklamasının ardından hisse senetlerinden emtiaya ve gelişen ülke kurlarına kadar riskli varlıklar yükseliş kaydetmişti.

Anahtar Kelimeler
AltınDüştü
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku