Ekonomi:

Almanya'da 2014 yılında yaklaşık 610 milyar kilovatsaatlik elektrik üretilirken, bunun yüzde 26,2'lik kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarından geldi Almanya'nın geçen yıl elektrikte ana enerji kaynakları, yüzde 25,4 payla linyit kahverengi kömür ve yüzde 17,8 payla maden kömürü oldu Nükleer enerji ise Almanya'nın elektrik üretiminde yüzde 15,8'lik paya sahip bulunuyor

FRANKFURT (AA) - ABDULSELAM DURDAK - Avrupa'nın en fazla enerji tüketen ülkesi Almanya, geçen yıl toplam elektrik üretiminin yüzde 26,2'sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı.

AA muhabirinin Almanya Federal İstatistik Ofisi'nden (Destatis) derlediği verilere göre, 2014 yılında Almanya'da yaklaşık 610 milyar kilovatsaatlik enerji üretildi. Üretilen enerjinin yüzde 26,2'lik kısmı, ülkenin radikal kararlar alarak büyük yatırım yaptığı yenilenebilir enerji kaynaklarından geldi.

Almanya'da yenilenebilir enerji kaynakları, 2014 yılında toplam elektrik üretiminin dörtte birinden fazlasını oluştururken, söz konusu oran 2000 yılında yüzde 7 olarak gerçekleşmişti. Bu dönemde, en önemli yenilenebilir enerji kaynağı ise yüzde 3'lük üretim sağlayan su gücü olmuştu. 

2013 yılında ise Almanya'da üretilen elektriğin yüzde 24'lük kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmişti. Böylece, yenilenebilir enerji üretiminin elektrik üretimindeki payı 2014 yılında yıllık bazda artış kaydetti.

Yeşil elektrik ülkede geçen yıl genel olarak yüzde 9'la rüzgar gücünden, yüzde 7 ile biyokütle ve yüzde 6 ile de fotovoltaikten (güneş ışığını elektriğe dönüştüren sistem) elde edildi. Su gücünün, yenilenebilir enerjideki payı ise yüzde 4 olarak belirlendi.

Toplam elektrik üretiminde yenilenebilir enerji payını 2050 yılına kadar yüzde 80'lere çıkarmayı hedefleyen Almanya'nın, geçen yıl elekrikte ana enerji üretim listesinin üst sıralarında linyit (kahverengi kömür) ve maden kömürü yer aldı. Linyitin Almanya'nın elektrik üretimindeki payı yüzde 25,4, maden kömürünün payı ise yüzde 17,8 oldu. 

 

- Elektrikte nükleerin payı yüzde 15,8

 

Nükleer enerji Almanya'nın elektrik üretiminde yüzde 15,8'lik paya sahip olurken, doğalgazın payı ise yüzde 9,5 olarak belirlendi.

Öte yandan, yenilenebilir enerjinin Almanya'da, enerji sisteminin dönüşümü kapsamında uzun vadede en önemli enerji kaynağı olması bekleniyor.

 Almanya Bakanlar Kurulu, 2014 yılında elektrik fiyatlarının hızlı artışının önüne geçilmesi amacıyla "Yenilenebilir Enerji Yasası"nda (EEG) bazı düzenlemeler yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmişti.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Yenilenebilir Enerji Yasası’nda reform olarak nitelendirilen düzenlemelerle, yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinin herkes için planlanabilir olması, elektrik fiyatlarının artmasının hissedilebilir bir şekilde frenlenmesi ve yenilenebilir enerjinin daha güçlü bir şekilde piyasaya sunulması hedefleniyor.

Ayrıca, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel tarafından planlanan ve biyogaz, güneş ve rüzgar santralleri vasıtasıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik amacıyla 1 Nisan 2000'de yürürlüğe giren söz konusu yasa, Almanya'da çevreciler tarafından eleştirilmişti. 

Almanya'da 2014 yılında üretilen elektriğin elde edildiği enerji kaynaklarına göre dağılımı şöyle;

Enerji kaynağı

Elektrik üretiminde pay (%)

Yenilenebilir enerji kaynakları

26,2

Kahverengi kömür 25,4 Maden kömürü 17,8 Nükleer enerji 15,8 Doğalgaz 9,5 Diğer                                              4,3 Madeni yağ ürünleri                                                1
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku