Ekonomi:

Ankete katılan ekonomistler, ağustos ayında enflasyonun yüzde 0,16 artmasını bekliyor

İSTANBUL (AA) - AA Finans "Enflasyon Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistler, ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,16 artmasını bekliyor.

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Eylül Perşembe günü açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi 17 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, ekonomistlerin ağustos ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,16 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ağustos ayı için enflasyon beklentileri, en yüksek yüzde 0,36 ve en düşük ise yüzde 0,05 aralığında yer aldı.

 

- Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7,72

 

Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması da yüzde 7,72 olarak hesaplandı. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisinin en yüksek yüzde 8,50 ve en düşük yüzde 7,25 olduğu görüldü. Bir önceki anket döneminde ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 7,50 düzeyindeydi.

Ekonomistlerin ağustos ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,16) göre 2015 temmuz ayında yüzde 6,81 olan yıllık enflasyonun yüzde 6,88'e yükseleceği hesaplanıyor.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku