Ekonomi:

Halk Yatırım Araştırma Birim Direktörü Tokalı: 2016 yılı belirsizliklerin ve volatilitenin yüksek seyrinin devam ettiği zor bir küresel konjonktürü beraberinde getiriyor

İSTANBUL (AA) - Halk Yatırım Araştırma Birim Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, 2016 yılının belirsizliklerin ve volatilitenin yüksek seyrinin devam ettiği zor bir küresel konjonktürü beraberinde getirdiğini ifade etti.

Halk Yatırım'ın düzenlediği "Görünüm-2016 Yatırımcı Konferansı"na ilişkin yapılan yazılı açıklamada, 6'sı gerçekleştirilen yatırımcı konferansı etkinlikleriyle; para yöneticilerine, kurumsal yatırımcılara, büyük bireysel yatırımcılara ve ana sermayedarı Halk Bankası AŞ'nin kurumsal/ticari portföyünde yer alan müşterilere, küresel ve yurt içi ekonomik gelişmelere ilişkin beklentilerin paylaşıldığı ve piyasanın önde gelen akademisyenleri ile yatırımcıları bir araya getirildiği kaydedildi.

Konferansta Halk Yatırım Araştırma Birimi tarafından hazırlanan "Görünüm 2016" raporunun açıklandığı bilgisine yer verildi.

Toplantıda, baz senaryoların iç piyasalara muhtemel yansımalarına ilişkin analiz ve çalışmalar sunulurken, küresel ekonomide beklenen gelişmelerin Türkiye ekonomisine muhtemel etkileri ele alındı.

Diğer yandan, "Zorlu Küresel Konjonktürde Yeniden Dengelenme" başlığı altında Türkiye ile ilgili tahminlerde, 2016 yılının ekonomik görünümde belirsizliklerin devam ettiği, farklılaşmaların keskinleştiği, dolayısıyla volatilenin yüksek kaldığı zor bir küresel konjonktür sunduğu belirtildi.

Küresel normalleşme süreci işlese de bunun büyümede devam eden zayıflıklarla birlikte gerçekleşebileceği gerçeğinin göz önüne alınması gerekliliğinin yanı sıra iç dengelerin de baskı altında kalmasının kaçınılmaz olabileceğine değinilen toplantıda, Türkiye'nin bu zorlu sürece siyasi istikrar açısından çok önemli bir kaldıraç fırsatı yakalayarak girmekte olduğu kaydedildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Halk Yatırım Araştırma Birim Direktörü Tokalı, 2015 yılının normalleşmeye geçişte volatilitenin arttığı bir dönem olduğunu belirterek, "2015 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, makro ekonomik alanda önemli gelişmelerin başında zayıf seyreden iç talep koşulları ve düşük emtia fiyatları nedeniyle büyümeye yönelik artan kırılganlıklar ve büyüyememenin bir sonucu olarak ortaya çıkan deflasyon baskılarının yer aldığını görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Tokalı, 2016 yılının belirsizliklerin ve volatilitenin yüksek seyrinin devam ettiği zor bir küresel konjonktürü beraberinde getirdiğini kaydetti.

Anahtar Kelimeler
Halk Yatırım
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Volkswagen 5 bin doları ödeyecek cezadan kurtulacak
Egzoz gazı skandalı yüzünden ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li...

Haberi Oku