Dünya:

İran Devleti için Amerika dan şok karar çıktı. New York Federal Mahkemesi İran Devletini 11 Eylül olaylarında teröristlere yardım ettiği gerekçesi ile 10.5 miyar dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim'in haberine göre, New York kentindeki federal mahkemede görülen davada Yargıç George Daniels, Tahran yönetiminin 11 Eylül 2001 saldırılarında sorumluluğu bulunduğuna hükmetti. Kararda İran, hayatını kaybedenlerin ailelerine toplam 7,5 milyar dolar ödemeye mahkum edildi.

Tahran yönetimi ayrıca sigorta şirketlerinin zararlarının karşılanması için de 3 milyar dolar ödeyecek. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından açılan 100 milyar dolarlık tazminat davasında davacıların avukatları daha önce, İran'ın saldırıları düzenleyen hava korsanlarına etkin destek verdiği yönündeki iddialara ilişkin delilleri mahkemeye sunmuştu.

Saldırıda sorumluluğu olduğu öne sürülen Suudi Arabistan ise davadan çıkarılmıştı.

ABD li yetkililer 3. bir ülkeden bu paranın tahsilatının yapılmasının zor olduğunu bildiklerini. Fakat hükümete bir yasa çıkartarak uluslar arası dolaşımda bulunan terörist varlıklara el koyma yolunuaçabileceğini. Bu yöntemle paranın bir kısmının tahsilatını yapabileceklerini umduklarını açıkladı.

Anahtar Kelimeler
ABDTazminatİran11 Eylül
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Damat kiralık Ferrari'yi pert etti !
İngiltere'de düğünü için 240 bin sterlin değerinde bir Ferrari 450 spider kiralayan Usman Ali adındaki...

Haberi Oku