Dünya:

Tahminlere göre Yunanistan Macaristan sınırında 13 bin Suriyeli mahsur kaldı. Binlerce çaresiz mülteci Yunanistan'ın Idomeni kasabasında çadır kentlerde yaşam mücadelesi veriyor.

Makedonya sınırının açılması umuduyla 13 bin mülteci ve göçmenin haftalardır beklediği Yunanistan’ın İdomeni kasabasında, 6 Mart’ta doğan bir bebeğin yaşam mücadelesinin fotoğrafları şok etkisi yarattı.Hürriyet'te yer alan habere göre, günlerdir yağan şiddetli yağmur nedeniyle adeta bataklığa dönüşen kasabada, önceki gün birkaç saatliğine de olsa güneş çıkmasını fırsat sayan 4 çocuklu bir mülteci ailesi, yeni doğan bebeklerini bir şişe su ve şampuan ile temizlemeye çalıştı.

Bebeğin fotoğraflarını yayınlayan Yunan basını, ”Hangi Avrupa ülkesi vatandaşı bu şartlarda dünyaya geldi” diye sordu.

Yunan devleti, 2 bin kişiyi barındırabilecek kapasitedeki İdomeni’de neredeyse hiç yok. Göçmen ve mültecilere yemek ve tıbbi yardım daha çok sivil toplum örgütleri tarafından sağlanıyor.

Ege’den kaçış

UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) verilerine göre Türkiye’den deniz yoluyla 2016 yılında 10 Mart’a kadar 138 bin 977 kişi geçti. Geçen hafta verileri ise geçişlerin sürdüğünü ortaya koydu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Damat kiralık Ferrari'yi pert etti !
İngiltere'de düğünü için 240 bin sterlin değerinde bir Ferrari 450 spider kiralayan Usman Ali adındaki...

Haberi Oku