Dünya:

Dışişleri Bakanı Steinmeier: Sünnilerin IŞİD'e verdiği destek ancak Irak ordusunun görünür bir şekilde Sünnilerden oluşturulmasıyla sonlanabilir Savunma Bakanı von der Leyen: Dininin özgürce ve barış içinde yaşanması hakkını ayrıca fikir ve beyan hürriyetini Paris sokaklarından Erbil'e de taşımak zorundayız

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Sünnilerin IŞİD'e verdiği destek ancak Irak ordusunun görünür bir şekilde Sünnilerden oluşturulmasıyla sonlanabilir dedi.

Steinmeier, Alman Federal Meclisinde terör örgütü IŞİD'e karşı mücadele eden Peşmerge güçlerini eğitmek için gönderilecek Alman askerleri ile ilgili görüşmeler esnasında milletvekillerine hitap etti.

Kuzey Irak'taki Peşmergelerin IŞİD'in katliamlarına karşı durmasına Almanya'nın da bir katkı sağlayacak olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getiren Steinmeier, Alman askerlerinin görev yapacağı bölgede IŞİD'den kaçarak gelen 10 bin civarında sığınmacının bulunduğunu bildirdi. 

Sığınmacıların kış şartlarından da korunması gerektiğini söyleyen Steinmeier, "Onlar için 100 milyon avro insani yardımda bulunduk. Parlamentonun yardımlar için bütçeden daha fazla pay ayırma kararına da teşekkür ederim" diye konuştu.

İŞİD'in cürüm içeren politikalarının önlenmesinde Sünnilere de önemli görevler düştüğünü ifade eden Steinmeier, "Sünnilerin IŞİD'e verdiği destek ancak Irak ordusunun görünür bir şekilde Sünnilerden oluşturulmasıyla sonlanabilir" görüşünü belirtti. 

Irak'a askerin anayasaya aykırı olarak gönderildiği iddialarını reddeden Steinmeier, "İnsani yardımlardan ve çözüm için siyasi sorumluluklarımızı yerine getirmekten vazgeçmeyeceğimize dair söz veriyorum" ifadesini kullandı.

-Özgürlük Paris'ten Erbil'e de taşınmalı-

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ise dinin özgürce ve barış içinde yaşanması hakkının, fikir ve beyan hürriyetinin Paris sokaklarından Erbil'e de taşınması gerektiğini ifade etti.

Fransızların "Ben Charlie'yim" demeyi öğrettiklerini ve kendisinin de bu sözü geliştirmek istediğini belirten von der Leyen, "Ben Ezidiyim, Ben Kürdüm, Ben Hristiyanım, Ben Müslümanım" dedi.

IŞİD'ın Irak ve Suriye'de birçok insanı acımasızca öldürdüğünü ve milyonlarca insanın sığınmacı olarak komşu ülkelere kaçmasına sebep olduğunu anlatan von der Leyen, Kuzey Irak Kürt Yönetiminden kendilerine gelen yardım talebine cevap vereceklerine bildirdi. 

 Irak'ta IŞİD'e karşı ön saflarda savaşanların yardıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan von der Leyen, "Almanya bu yardım için hissedilebilir, maddi ve sürdürülebilir bir misyon üslenecek" diye konuştu. 

Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Christine Buchholz de Meclis hukukçuları tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda Irak'a yardım için asker göndermenin anayasaya aykırı olduğunu belirterek, parti olarak tezkereye karşı bir pozisyon alacaklarını söyledi.

Yeşiller Partisi (Die Grüne) Milletvekili Frithjof Schmidt ise Federal Parlamento çatısı altında herkesin ortak inanışının "IŞİD'e karşı savaş verilmesi" olduğunu kaydetti.

Schmidt, Yeşiller Partisinin Peşmergenin IŞİD'e karşı savaşında askeri olarak eğitilmesini desteklediklerini belirtti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Rainer Arnold da Almanya'nın, IŞİD'e karşı savaşta sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini bildirerek teskereye destek vereceklerini ifade etti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Damat kiralık Ferrari'yi pert etti !
İngiltere'de düğünü için 240 bin sterlin değerinde bir Ferrari 450 spider kiralayan Usman Ali adındaki...

Haberi Oku