Bilim, Teknoloji:

Microsoft, Windows 7 ve 8.1 işletim sistemi güncellemelerini yeni nesil işlemcilerin piyasa çıkmasıyla durduracak. Intel'in Skylake Platformu ile başlayacak bu uygulama yeni nesil işlemcilerle devam edecek.

Yakında, yeni bir PC satın aldığınızda, Windows 7 veya 8 desteği alamayacaksınız. Microsoft, gelecekte eski işletim sistemi güncellemeleri hakkında planlarını ortaya koyan bir açıklama yaptı.

Microsoft'un destek politikasındaki değişikliklere göre gelecekte alacağınız yeni nesil işlemciler sadece windows 10 işletim sitemi platformunu destekleyecek. Bu işlemciler hangileri sorusunun cevabı ise; Intel, AMD ve Qualcomm tarafından üretilecek bütün yeni nesil işlemciler bu grubun içine giriyor.

Geçen yıllarda, yeni çıkan işletim sistemlerin minimum gereksinimleri piyasadaki bilgisayar donanımlarına göre ayarlanıyordu. Bu yeni sistemde ise çıkacak olan yeni donanımlar işletim sistemine göre şekillendiriliyor. Bu durum Microsoft ve donanım firmalarının ortak çalışmaları sonucunda ortaya çıkıyor. Kısaca eski işletim sistemleri yeni donanımlarla güncelleme almadan en iyi ihtimalle normal bir şekilde çalışacak. En kötü ihtimalle ise hatalarla karşılaşacak ve bu hataların düzeltilmesi için Microsoft destek vermeyecek. Bunun sonucunda Microsoft eski işletim sistemlerinin kullanım sürelerini kısıtlamayı hedefliyor.

Geçtiğimiz Cuma günü yayımlanan bir blog yazısında Windows 10 işlemci firmalarının önümüzdeki dönemde çıkaracağı işletim sistemlerinde desteklenen tek işletim sistemi olarak açıklanacak. Bu işlemciler sırası ile şöyle;"İntel'in üreteceği 'Kaby Lake' silicon, Qualcomm'un gelecek '8996' silicon ve AMD'nin üreteceği 'Bristol Ridge' silicon."

Bu yeni strateji Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinin tamamen desteklenmeyeceği anlamına gelmiyor. Microsofttan yapılan açıklamaya göre mevcut donanımlar için Windows 7, 14 Ocak 2020 tarihine kadar güncelleme alabilecek. Windows 8.1 ise 10 Ocak 2023 tarihine kadar güncelleme almaya devam edecek.

İntelin 6. nesil işlemcilerinden olan Skylake ile başlayacak olan eski işletim sistemlerinin desteklenmemesi politikası bundan sonraki üretilen işlemcilerle devam edecek. Microft ve İntel'in yaptığı açıklamaya göre; "Skylake ve Windows 10 işletim sisitemi birbirleri için dizayn edildi."

Ayrıca Windows donanımlarını ve işletim sistemlerini günccelelemekte geç kalan ticari kullanıcıları için 18 aylık bir geçiş dönemi vaad ediyor. 17 Haziran 2017 tarihine kadar sistemlerini güncellemesini beklediği ticari kullanıcıların, eski işletim sistemlerinin stabil bir şekilde çalışmasını sağlayacak ve gerekli güncellemeleri yayımlayacak. Bu tarihten sonra ise yukarda açıklanana tarihlere kadar eski işletim sistemleri için sadece kritik güncellemeleri yayınlayacak.

Yapılan bu uygulamadan dolayı donanım üreticilerinin çok memnun olduğu açıklandı.

Kaynak:
https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/01/15/windows-10-embracing-silicon-innovation/


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Stephen Hawking, yıldızlara yolculuğun kapısını...
Evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, başka bir yıldız sistemine minik bir uzay aracı gönderme...

Haberi Oku