Bilim, Teknoloji:

Microsoft, piyasada bulunan ürünlerini korsan yollarla etkinleştiren ip numaralarının peşine düştü. Office , Windows ve buna benzer uygulamaları kaçak yollarla etkinleştiren kullanıcılar, firmanın gelirlerinde büyük düşüşe neden oluyor.

 Çalıntı Office ve Windows'un etkinleştirildiği ip ler elinde bulunan firma ABD'li servis sağlayıcı Comcast'ten ip lerin hangi şahıslaya veya firmalara ait olduğunun kendilerine bildirilmesini istedi.

İddialara göre korsanlar çaldıkları gerçek anahtarlarla binlerce uygulamayı etkinleştirdi. Bu uygulamaların başında ise Microsoft'un amiral gemisi Windows , ve ofis uygulamalarının yaygın olarak kullanıldığı Microsoft Office geliyor.

Bu anahtarlar aslında farklı ülkelerde satılmak için piyasaya sürülmüş anahtarlar. Bu anahtarlar korsanlar tarafından ABD'de bulunan ürünleri etkinleştirmek için kullanılıyor. Etkinleştirme esnasında Microsoft bu makinaların ip adreslerini saklıyor ve kayıt ediyor.

Microsoft bu anahtarları kullanan ipler üzerinden korsan yazılım kullananların, zararını karşılamasını istiyor.

Buna karşın Microsoft ürünleri kullananların; yazılımlarının, ürünü satın aldıkları bilgisayar firması tarafından etkinleştirildiğini ve yazılımın korsan olmadığını savunuyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Stephen Hawking, yıldızlara yolculuğun kapısını...
Evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, başka bir yıldız sistemine minik bir uzay aracı gönderme...

Haberi Oku