Bilim, Teknoloji:

Stanford Üniversitesi'nden bilim insanları; Lityum iyon pillerle ilgili sıcaklıktan dolayı patlamayı engelleyen yeni bir teknoloji geliştirdiklerini bildirdi.Bu buluş cep telefonlarında patlamayı engelleyecek mi?

Lityum iyon piller tehlikeli sıcaklığa ulaştığında pilin işleyişini durduran yeni bir teknoloji bulundu. Pil aşırı sıcaklıktan dolayı yeni teknoloji tarafından durdurulduktan sonra soğumaya başlıyor ve çalışabileceği sıcaklığa duştüğünde tekrar aktif hale geliyor.

Stanford Universitesinden bilim insanlarının geliştirdiği bu sistemde polyethylen filmler kullanılıyor.

Bu yeni teknoloji; Bilgisayar, cep telefonu, navigasyon cihazı gibi pille çalışan sistemlerde, aşırı ısınmadan kaynaklı yangınlar sonucu müşteri mağduriyetini önlemeyi hedefliyor.

Bulunan bu teknolojide lityum iyon pillere elektrik akımının üzerinden geçmesini sağlayan bir polyethylen film yerleştiriliyor. Projenin sorumlusu Zheng Chen'e göre "Elektriğin lityum iyon pillerde oluşması için parçacıkların birbirine fiziki temasta bulunması gerekiyor. Bu yeni kullanılan teknoloji ile bu sürtünmeden dolayı ortaya çıkan yüksek ısı eğer tehlikeli boyutlara ulaşırsa, kullanılan polyethylen film ısınarak geriliyor ve yalıtkan hale geliyor. Bu işlem sonucunda parçacıklar birbirinden uzaklaşmış oluyor ve elektrik akımı duruyor.

Akım durduğu için cihaz artık çalışamıyor ve pil soğumaya başlıyor. Yeterince soğuyan pil çalışmaya devam ediyor.

Stanford'dan kimya mühendisi Zhenan Bao, araştırmacıların ilk protatip bataryayı geliştirdiğini.Bataryanın operasyon sırasında aşırı ısınma ile karşılaşılan durumda pilin işlemleri başarıyla durdurduğunu ve soğutma işlemi döngüsünü performans kaybı olmadan yeniden başlatıldığını duyurdu.

Bu işlemler sırasında nano teknolojiden faydalanıldığını bildiren yetkililer. Nikel parçacıkların atom seviyesinde carbonla (grafin) kaplandığını bu parçacıklarında polyethylen filmlere yerleştirildiğini açıkladı.

Sıcaklık 70 C derecenin üzerine ulaştığında polyethylen film balon gibi patlıyor. Patlamanın socunda parçacıklar birbirinden uzaklaşıyor ve bataryayı kapatıyor. Sıcaklık 70 C nin altına indiğinde ise Polyethylen tekrar büzüşerek pilin yeniden çalışmasına olanak sağlıyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Stephen Hawking, yıldızlara yolculuğun kapısını...
Evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, başka bir yıldız sistemine minik bir uzay aracı gönderme...

Haberi Oku