Bilim, Teknoloji:

Google sanal gerçeklik takımının başına Clay Bavor'u getirdi. Google sözcüsü Joshua Cruz tarafından teyid edilen atamanın ardından daha fazla bilgi verilemeyeceğini açıkladı.

Bavor'un bu göreve atanması Google'ın sanal gerçeklik alanında kendi projesini geliştirmesi konusunda kararlılığını ortaya çıkardığı yönünde yorumlandı.
2014 yılında Facebook tarafından satın alınan Oculus projesi şu anda piyasayı hakimiyetine almış bulunuyor. Facebook Oculus VR şirketini 400 milyon dolar nakit, 23.1 milyon adedi hisse senedi olacak şekilde toplam 2 milyar dolar ödeme yaparak satın almıştı. Satın almanın piyasanın potansiyel karlı bir alan olduğunun ispatı şeklindedir.

Bunun yanında diğer teknoloji şirketleride bu ilkbaharda benzer ürünlerle yerini alacak. HTC Vive projesi ile, Sony Playstation VR projesi ile piyasada yerini alacak.

Tüm bu gelişmelerin gerisinde kalmak istemeyen google kendi projesini geliştirmeye hız verdi ve bu piyasadan pay kapmak için geliştirmelere başladı.

Microsoft ise bu piyasada Hololens ile iddialı konuma gelmek istiyor. Hernekadar 2 yıldan fazla geliştirme süreci öngörülmüş olsada çalışmalar son hızla devam ediyor.

Microsoft Hololens ile arttırılmış gerçeklik üzerinde çalışıyor.


Google aslında 2014 yılında Magic Leap projesine 545 milyon Dolarlık bir yatırım yaparak sektöre hızlı bir giriş yapmıştı. Fakat bu proje büyük bir sessizlikle devam ediyor ve henüz basına sızmış bir bilgi yok.

Wall Street Journal tarafından Bavor'un bu göreve atanması, rakiplerinin çok hızlı ilerlemesi yüzünden onlara yetişmek için bir adım olarak nitelendirildi.

Routers'a görüşü ise Google'ın sanal gerçeklikle filört etmesinden öte bu sektöre derinlemesine bir giriş yaptığı yönünde.

Google Cardboard ile geçenlerde Beyaz Saray turu yayınladı.Bunun yanında android telefonlarla çalışan ve kendinizin 3D Panoramik görüntüler oluşturabileceğiniz bir uygulamayıda piyasaya sürdü.


Ayrıca Google Youtube videolarınıda cardboarda uyumlu hale getirdiğini geçen Kasım ayında açıkladı.

Google New York Times ile beraber Ekim ayında ücretsiz olarak dağıtımını yaptığı 1 milyondan fazla Cardboard ile piyasada büyük bir başarı elde etti. Fakat Oculus'un kurucu ortağı Palmer Luckey bu durum karşısında hiç etkilenmediğini .Cardboardla Oculusu karşılaştırdığında Cardboardın çamurlu bir su iken Oculusun muhteşem bir şarap olduğunu dile getirdi.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Stephen Hawking, yıldızlara yolculuğun kapısını...
Evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, başka bir yıldız sistemine minik bir uzay aracı gönderme...

Haberi Oku