Politika:

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından oluşturulan Geçici Seçim Hükümeti'nde 6 siyaset bilimci, 5 mühendis, 4 ekonomist, 2 avukat bulunuyor

ANKARA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından oluşturulan Geçici Seçim Hükümeti'nde 6 siyaset bilimci, 5 mühendis, 4 ekonomist, 2 avukat yer aldı. 

Başbakan Davutoğlu tarafından kurulan 62'inci hükümetteki bakanların yaş ortalaması 53 iken, yeni kurulan 63'üncü hükümetteki bakanların yaş ortalaması 56'ya yükseldi. 

61 ve 62'inci hükümet döneminde "en genç bakan" unvanına sahip olan 1976 doğumlu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 63'üncü hükümet döneminde de yerini korudu.

62'inci hükümet kurulduğunda en yaşlı bakanlar 1948 doğumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu iken, yeni kabinede "en yaşlı bakan" unvanını 1939 doğumlu Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, aldı. 

- Yeni kabinede siyaset bilimciler ağırlıkta

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından oluşturulan Geçici Seçim Hükümeti'nde  6 siyaset bilimci, 5 mühendis, 4 ekonomist, 2 avukat, 2 iletişim bilimci, 1 diplomat, 1 mimar, 1 sosyal güvenlik uzmanı ve 1 matematik öğretmeni, bulunuyor.

Siyaset bilimcilerin ağırlıkta olduğu yeni kabinede, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, siyaset bilimi alanında eğitim gören bakanlar arasında yer alıyor. 

Geçici Seçim Hükümeti'nde, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ekonomist iken,  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise mühendis bakanlar arasında yerini aldı. 

Yeni kabinede en çok çocuğu bulunan bakanlar ise 5'er çocuk sahibi Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce oldu.

Anahtar Kelimeler
Geçici Bakanlar Kurulu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MHP lideri Devlet Bahçeli:Üzüntümüz çok...
MHP lideri devlet bahçeli 13 Mart 2016 günü Ankara da yaşanan terör saldırı ile ilgili bir basın açıklaması...

Haberi Oku