Kültür:

475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali açılış töreni marak uyandıran bir törenle açıldı. 5 asıra yakındır süregelen geleneksel festivalin açılışı Manisa Kültür Merkezi ne yapıldı.

Bu yıl 475. kez düzenlenen Manisa Mesir Macunu Festivali sergi açılışıyla start aldı. Açılışta Kazakistan ve Türkiye ortak resim sergisi düzenlendi. 475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali nin açılışı Manisa Kültür Merkezi nde yapıldı.

Açılışta konuşan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Mesir macunu ve mesir macunu festavalinin öneminden söz etti. Festivalin geçmişine de değinen Bektaş Festivalin 5 asıra yakındır yapıldığını vurguladı.

"Mesir festivalini 475. kez başlatmış olacağız, bazı ülkelerin geçmişleri bile bu kadar değil. Mesir macununun kökü şifadan geliyor ve çok derinlere uzanan kültürel bir olay" diyen Vali Bektaş,Ayrıca Kazakistan Türkiye arasında dostlukla ilgili de konuştu.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık'ın da katılımıyla ve söz almasıyla devam eden açılışın ardından serginin açılışına geçildi.

Uluslararası Festivale iştirak eden  ülkelerin ve çeşitli yörelerin halk oyunları izlendi.Bugün başlayan Festival pek çok etkilğin düzenlenmesiyle 26 Nisana kadar devam edecek.

Konserler, Tiyatrolar, Sergiler gösterilerin yeralacağı hafta Hafsa Sultan'ın Merkez Efendi'ye berat vermesinin temsili tören ile tamamlanacak.
Son olarak 26 Nisan Pazar günü  41 çeşit baharatla  6 ton mesir macunu hazırlanacak. Hazırlanan Macun Sultan Camisi nden halka sunulacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yolanthe Cabau kimdir, Yolanthe Cabau kimin eşi
Yolanthe Sneijder Cabau, İspanyol Hollandalı oyuncu ve televizyon sunucusu. Kızlık ismi Cabau van Kasbergen...

Haberi Oku