Kültür:

Bundan 10 yıl önce hazırlanan barış kapsülü bugün kardeş şehir Albany ve Gelibolu BElediye BAşkanlarının katıldığı törenle açıldı. içerisinden çıkan belgeleri birlikte inceleyen heyet barış mesajları ve şiirlerden etkilendi.

2005 yılında Çanakkale Kara Savaşları'nın 90.yıl dönümünde Avusturalya'dan Gelibolu'ya barış kapsülü gönderilmişti. Bugün 100. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Avusturalya'nın Albany şehrinden gelen kapsül açıldı.

Kardeş şehir Albany Belediyesinin Başkan yardımcısı Greg Stocks ile eşi Emirate Stocks ,Gelibolu Belediye Başkanı tarafından davet edildi.
Barış kapsülünde mektuplar şiirler dilekler kitaplar gazete sayfaları ve künyeler yer alıyor.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü için yapılan bu ziyarette 2005 barış kapsülünü birarada açtılar. Davetlilerle birlikte çıkan yazı mektup şiirleri incelediler.10 yıl önceki Albany yöneticileri ve öğrencilerden bu güne taşınan dilekler okundu.

Belgeler arasında o tarihte 10 yaşında olan Avustralyalı bir öğrencinin yazmış olduğu ve "Dünyada artık savaş istemiyoruz" sözleri olan şiir, Özacar ve konuk heyetin dikkatini çekti.

Stocks, yaptığı konuşmada Gelibolu'dan Albany'e  gönderilen "barış kapsülü"nün ise Albany kentinde bugün açılacağını belirtti.

Kardeş şehir Albany temsilcilerini ağırlamaktan duydukları mutluluğu aktaran Özacar, Albany'ye 2010'da  bulunduğunu ve orada herzaman hatırlayacağı anıları olduğunu ifade etti.

Gittiğinde Barış Parkı açılışına katıldığını ifade eden Özacar, Atatürk anıtı ziyaretini ve Şafak Töreni izlenimlerini aktardı. ÖZacar duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti.
 "Davetimize kabul edip geldiniğiniz içinbizleri onurlandırdınız. Dün bu topraklarda savaşanların torunlarının, bugün yine bu topraklarda kardeş olduğunu görmek mutluluk verici. Ziyaretinizin iki kent arasındaki  kardeşlik ilişkilerini daha da çoğaltıp değer katacağı inancını taşıyorum" dedi.

Stocks ve Özacar hediyelerini tören sonunda birbirine takdim etti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yolanthe Cabau kimdir, Yolanthe Cabau kimin eşi
Yolanthe Sneijder Cabau, İspanyol Hollandalı oyuncu ve televizyon sunucusu. Kızlık ismi Cabau van Kasbergen...

Haberi Oku