TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. İlhan: Bunu sadece psikiyatri sorunu olan bir insanın işlediği sıradan bir cinayetmiş gibi değerlendirmemeleri gerekiyor. Konunun çok derin yönleri var. Türkiye'de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin geldiği boyutun aslında sağlık çalışanları tarafından bilinen çok önemli boyutları var

SAMSUN (AA) - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde Opr. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili, "Bunu sadece psikiyatri sorunu olan bir insanın işlediği sıradan bir cinayetmiş gibi değerlendirmemeleri gerekiyor" dedi.

İlhan, beraberindeki TTB Hukuk Müşaviri Avukat Mustafa Güler ile valilik ve savcılıkta yaptığı görüşmelerden sonra Opr. Dr. Kamil Furtun'un eşi Dr. Funda Furtun'u çalıştığı hastanede ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaretlerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan İlhan, hastanede görevi başında öldürülen meslektaşları Opr. Dr. Kamil Furtun'un "katledilmesiyle ilgili dava sürecini" yakından takip ettiklerini söyledi.

İlhan, savcılık soruşturması ve valilik tarafından yürütülen soruşturma süreçlerini öğrenmek üzere çeşitli ziyaretler geçekleştirdiklerini belirterek, "Türk Tabipleri Birliği olarak konuyu çok yakından takip ediyoruz. Gerek ceza davası sürecini gerek idari soruşturma sürecini çok yakından takip ediyoruz. O nedenle savcımızdan ve vali yardımcımızdan bilgi aldık. Kamil ağabeyimizin eşi Funda hanımı ziyaret ettik. Sürece ilişkin bilgiler aldık" dedi.

Söz konusu ziyaretlerde Türk Tabipleri Birliği olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getireceklerini ve dava süreçlerinde gereken katkıyı vereceklerini vurguladıklarını ifade eden İlhan, şöyle konuştu:

"Bundan sonra da olayı çok yakından takip edeceğiz. Türkiye'de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok önemli bir problem olduğunu, yeniden kamuoyunun gündemine ne yazıkki Kamil ağabeyimizin öldürülmesiyle gelmiş olduğunu hep beraber görüyoruz. Çok önemli bir sorunla karşı karşıyayız. Önemli bir mücadele yürütmemiz gerekiyor hep beraber. Gerek Sağlık Bakanlığı yetkililerinin gerekse de Türkiye'de sağlıktan sorumlu olan yetkililerin konuyu çok dikkatli bir şekilde ele almaları gerekiyor. Bunu sadece psikiyatri sorunu olan bir insanın işlediği sıradan bir cinayetmiş gibi değerlendirmemeleri gerekiyor. Konunun çok derin yönleri var. Türkiye'de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin geldiği boyutun aslında sağlık çalışanları tarafından bilinen çok önemli boyutları var. Bunun samimiyetle ele alınması ve çözüm önerileri üretilmesi gerekiyor."

 - Olay

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde, 29 Mayıs'ta, hastane koridorunda İsmail K'nın silahla üç el ateş etmesi sonucunda ağır yaralanan Opr. Dr. Kamil Furtun, aynı hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamış, saldırının ardından kaçan zanlı, daha sonra yakalanmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku